Na kilka sierpniowych dni Kaszuby staną się miejscem wyjątkowego spotkania dwóch wybitnych twórców europejskiego teatru lalek. Libor Stumpf oraz Adam Walny wspólnie poprowadzą cykl spektakli, warsztatów i spotkań z publicznością w ramach projektu „SYNERGIE. Między nicią a materią. Europejskie laboratorium teatru lalek”.
Projekt odwołuje się do wspólnego dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i tradycji wędrownych teatrów lalek. Współczesna formuła wydarzenia łączy spektakle, edukację i aktywny udział mieszkańców.
W programie znalazły się spektakle „Przygody Kasparka” oraz „Król i Błazen”, wykłady o historii marionetki europejskiej, a także warsztaty budowy i animacji lalek. Finał odbędzie się 26 września w Centrum Kukły Polskiej w Dzięglu i obejmie prezentację etiud uczestników, spektakl „Makbet” oraz wystawę artefaktów z kolekcji Libora Stumpfa.
Program
- 16.30 Krótka historia marionetki europejskiej
- 17.00 „Przygody Kasparka”
- 18.00 „Król i Błazen”
12 sierpnia – Dzięgiel
- 10.00–16.00 Warsztaty budowy i animacji marionetek
13 sierpnia – Dzięgiel
-11.30 Krótka historia marionetki europejskiej
12.00 „Przygody Kasparka”
13.00 „Król i Błazen”
14 sierpnia – Dzięgiel
10.00–16.00 Warsztaty budowy i animacji marionetek
15 sierpnia – Konarzyny
16.00 Krótka historia marionetki europejskiej
16.30 „Przygody Kasparka”
17.30 „Król i Błazen”
16 sierpnia – Dzięgiel
10.00–16.00 Warsztaty budowy i animacji marionetek
26 września – Dzięgiel
16.00 Prezentacja etiud
17.00 „Makbet” – Walny-Teatr
18.00 Wystawa artefaktów
18.30 Spotkanie uczestników i artystów
WSTĘP WOLNY,
więcej informacji na www.itp.org.pl
Finansowanie
Projekt „SYNERGIE. Między nicią a materią. Europejskie laboratorium teatru lalek” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „SYNERGIE. Edycja 2026”.