EN

23.10.2020, 09:53 Wersja do druku

Polskie Radio. Weekend teatralnych premier w Programie 1

W nadchodzący weekend, 24 i 25 października, Teatr Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania aż trzech premierowych słuchowisk. W sobotę w Programie 1 Polskiego Radia wyemitowany zostanie spektakl „Popiełuszko – wyzwolenie” autorstwa Bogusława Jasińskiego w adaptacji i reż. Jarosława Gajewskiego. W niedzielę zaś: „Molière, czyli zmowa świętoszków” na podstawie dramatu Michaiła Bułhakowa w adaptacji Janusza Kukuły i reż. Michała Wdowiaka oraz bajka dla najmłodszych autorstwa Jakuba Domoradzkiego w reż. Tomasza Zacharewicza – „Ułańska jesień” z cyklu „Dzieci bliżej historii” przygotowanego we współpracy z Polską Fundacją Narodową.

na zdj. nagranie 'Zmowy świętoszków"

· „POPIEŁUSZKO – WYZWOLENIE”,adaptacja: Bogusław Jasiński, reż. i adaptacja: Jarosław Gajewski,emisja: sobota 24 października po godz. 21.00.

Adaptacja publikacji „Popiełuszko – zasłyszany” Bogusława Jasińskiego, której treść stanowią poetyckie utwory inspirowane oryginalnymi nagraniami służby bezpieczeństwa, zapoczątkowała prace nad powstaniem spektaklu, w którym niewątpliwy charakter swoistych literackich „ready made”, konfrontowany jest z nader osobistymi zapiskami głównego narratora książki, spisanymi 
w formie dziennika. W słuchowisku Teatru Polskiego Radia „mały świat” bohatera zderza się 
z „wielkim światem” biegu wydarzeń, a na ich styku powstaje nowy obszar emocji i wrażeń. Obsada: Katarzyna Herman, Zbigniew Konopka, Paweł Krucz, Marta Kurzak, Mateusz Kwiecień, Zbigniew Suszyński i Mateusz Weber, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, muzyka: Piotr Moss.

· „UŁAŃSKA JESIEŃ”, autor: Jakub Domoradzki, reż. i opracowanie muzyczne:Tomasz Zacharewicz, emisja: niedziela 25 października, po godz. 18.00.

Tym razem bohaterem słuchowiska dla dzieci „Ułańska jesień” będzie gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski – jedna z najbarwniejszych postaci w historii Polski. Osobisty adiutant marszałka Piłsudskiego, ambasador RP we Włoszech i następca prezydenta Mościckiego na najwyższym urzędzie w państwie, był przede wszystkim człowiekiem wielkiego honoru, klasy i elegancji. Do dzisiaj pozostaje też skarbnicą niekończących się anegdot, żartów i legend. Sylwetkę wybitnego wojskowego, polityka, artysty i dyplomaty na balu przebierańców o tematyce historycznej zaprezentuje zafascynowany losami generała… nastoletni Łukasz. Obsada: Małgorzata Prochera, Janek Szydłowski, Jakub Strach, Anna Wodzyńska, Zbigniew Konopka, Kinga Tabor. Realizacja akustyczna: Maciej Kubera.

· „MOLIÈRE, CZYLI ZMOWA ŚWIĘTOSZKÓW”, adaptacja: Janusz Kukuła, reż. Michał Wdowiak, emisjaniedziela 25 października, po godz. 21.00.

Weekend teatralnych premier w Programie 1 Polskiego Rada zakończy dramat Bułhakowa opowiadający o wydarzeniach z ostatnich lat życia Molière’a, dziś uważanego za jednego 
z największych dramaturgów i aktorów w historii teatru. Michaił Bułhakow, żyjący w czasach stalinowskich, w biografii francuskiego twórcy odnalazł wiele odniesień do swoich własnych doświadczeń i doskonale rozumiał, na jak wiele kompromisów musi godzić się artysta tworzący pod presją władcy-tyrana. – To sztuka o władzy, o przeznaczeniu, o miłości i o teatrze. O człowieku, który żył dla teatru i oddał scenie każdy swój oddech. Również ten ostatni – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Obsada: Bartosz Bednarski, Andrzej Ferenc, Adam Ferency, Julia Kołakowska, Justyna Kowalska, Damian Kulec, Angelika Kurowska, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Sławomir Pacek, Łukasz Talik, Leszek Teleszyński, Marzena Trybała i Krzysztof Wakuliński. Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, muzyka: Stanisław Łopuszyński, tłumaczenie: Jerzy Pomianowski.

◆ Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl.


Źródło:

Materiał nadesłany