EN

4.03.2022, 10:54 Wersja do druku

Polskie Radio. „Taki, co umiera”, premiera słuchowiska Dwójki inspirowanego sprawą Grzegorza Przemyka

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w sobotę, 5 marca, na premierę słuchowiska Magdaleny Miecznickiej „Taki, co umiera” w reżyserii Łukasza Lewandowskiego. Tytuł dzieła nawiązuje do śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji w 1983 roku. W obsadzie m.in. Magdalena Czerwińska, Przemysław Bluszcz i Ignacy Liss – w tytułowej roli. Początek o godz. 19.30.


Aktorzy podczas nagrań do słuchowiska Magdaleny Miecznickiej „Taki, co umiera” fot. W. Kusiński/Polskie Radio

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk wraz z kolegami świętował maturę. Z placu Zamkowego, gdzie został zatrzymany przez milicję, został odwieziony do komisariatu MO przy ul. Jezuickiej. Tam brutalnie go bito. Wezwana przez milicję karetka odwiozła go do Pogotowia Ratunkowego przy ul. Hożej. Świadkowie, którzy znajdowali się wówczas w stacji pogotowia, zeznawali, że 19-latek już wtedy sprawiał wrażenie nieprzytomnego, był wyciągany z windy za nogi.

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej przypomina tamte tragiczne wydarzenia, które zakończyły się śmiercią Przemyka – dwa dni po pobiciu. Dzięki ogromnej machnie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni funkcjonariusze. Autorka jednocześnie z ogromną wrażliwością, ale i dojmująco bezlitosną ironią komentuje poszczególnymi scenami dramatu fakty związane z tą sprawą.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku binauralnego – słuchając za pomocą słuchawek odbiorcy mogą doświadczyć pełnię wrażeń przestrzennych.

  • Magdalena Miecznicka – „Taki co umiera”; reżyseria – Łukasz Lewandowski; reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska; muzyka – Andrzej Izdebski. Opieka redakcyjna – Małgorzata Szymankiewicz. Obsada: Magdalena Czerwińska (Matka), Ignacy Liss (Grzegorz), Przemysław Bluszcz (Generał), Bartłomiej Nowosielski (Zomowiec), Izabela Dąbrowska (Nauczycielka), Sławomir Grzymkowski (Anglik), Karolina Piwosz (Polka/Dziewczyna), Robert Majewski (Poeta), Marta Dobecka (Prezenterka), Modest Ruciński (Ekspert), Ewa Kania (Kobieta z siatką), Wojciech Machnicki (Mężczyzna z gazetą i parasolem).
  • Premiera w radiowej Dwójce w „Wieczorze ze słuchowiskiem” – w sobotę, 5 marca, o godz. 19.30.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Źródło:

Materiał nadesłany