EN

18.09.2020, 13:06 Wersja do druku

Polskie Radio. "Niepokonani 1920" – premiera słuchowiska o Bitwie Warszawskiej w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia wyemituje w najbliższy weekend dwuczęściowe słuchowisko „Niepokonani 1920” Domana Nowakowskiego w reżyserii Emiliana Kamińskiego. W obsadzie sztuki zrealizowanej w Teatrze Kamienica, a której akcja dzieje się w trakcie Bitwy Warszawskiej, znaleźli się m.in. Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska, Paulina Holtz, Radosław Pazura, Olaf Lubaszenko i sam reżyser. Emisja w Dwójce w sobotę i niedzielę 19 i 20 września.


– W tym tekście spotykają się dwa porządki: wątek narodowy, polityczny i dotykający sytuacji kraju miesza się tu ze sprawami rodzinnymi. Bo geopolityka zawsze dotyka nas bardzo osobiście. I właśnie ten dualizm ujął mnie w tym dziele – mówi Olaf Lubaszenko, kreujący w sztuce postać generała Stanisława Malickiego.

Słuchowisko przedstawia kluczowe momenty Bitwy Warszwskiej okrzykniętej jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. W tekście napisanym przez Domana Nowakowskiego znajdujemy wciągającą relację z wydarzeń, które w czasie bitwy dzieją się na trzech planach: w sztabie armii, na froncie oraz w domu rodziny Malickich. Wyjątkowości tej opowieści przydają współczesne komentarze narratorów, kreowanych przez niezrównanego Franciszka Pieczkę i znakomitą Paulinę Holtz.

Akcja rozpoczyna się w sztabie polskiej armii, gdzie głodny zwycięstwa i wolności, naczelny wódz – Józef Piłsudski (Emilian Kamiński), taktycznie rozgrywa starcie z Armią Czerwoną, która prze na Europę. Wraz z szefem sztabu generałem Tadeuszem Rozwadowskim (Radosław Pazura), niczym najlepszy duet napastników, starają się ograć rywala. Znacznie ułatwi im to porucznik Jan Kowalewski (Adam Serowaniec), który dziś pewnie okrzyknięty zostałby „mega hakerem”, bo rozszyfrował kody nadawcze, dzięki czemu znane były wszystkie plany i rozkazy sowietów.

Słuchowisko przedstawia także losy ludności cywilnej – fikcyjnej rodziny Malickich, mieszkającej w Warszawie przy ulicy Leszno 13, czyli współczesnej Alei Solidarności 93, gdzie mieści się Teatr Kamienica. Głową rodziny jest generał Stanisław Malicki (Olaf Lubaszenko), a szyją, jak to zwykle bywa, jego żona Barbara (Justyna Sieńczyłło). Maliccy, wraz ze swoją niezastąpioną gosposią Pelasią (Stanisława Celińska), choć pełni strachu i obaw o kolejny dzień, mocno wierzą w sukces na froncie. I choć decyzja o wstąpieniu do armii najmłodszego członka rodziny, 16-letniego Olka (Piotr Ligienza) nie spotka się z entuzjazmem familiantów, to hart ducha i odwaga młodego pokolenia okażą się dla losów Polski decydujące…


mat. teatru


Narratorzy słuchowiska w przystępnym stylu, przy pomocy współczesnego języka uświadamiają słuchaczom, że ludziom, którzy przed stu laty walczyli na froncie, zawdzięczamy wolność. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 aktorów, na co dzień związanych z Teatrem Kamienica w Warszawie, a także jego pracownicy. Nagrania powstawały kilka tygodni, w związku z rygorami bezpieczeństwa wymuszonymi pandemią – wyjaśnia Emilian Kamiński.

  • „Niepokonani 1920” – scenariusz: Doman Nowakowski, reżyseria: Emilian Kamiński, realizacja akustyczna: Maciej Słowikowski, muzyka: Jan Stokłosa. Obsada: Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska, Radosław Pazura, Olaf Lubaszenko, Dorota Chotecka, Paulina Holtz, Jolanta Mrotek, Justyna Sieńczyłło, Milena Staszuk, Waldemar Błaszczyk, Paweł Burczyk, Dawid Czupryński, Wojciech Duryasz, Tomasz Gęsikowski, Emilian Kamiński, Andrzej Kałuszko, Krzysztof Krupiński, Piotr Ligienza, Olaf Lubaszenko, Łukasz Matecki, Franciszek Pieczka, Michał Rolnicki, Jacek Rozenek, Adam Serowaniec, Rafał Szałajko, Maciej Wierzbicki, Jacek Zawada.
  • Produkcja: Teatr Kamienmica w Warszawie. Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Premiera na antenie Dwójki w sobotę 19 września o godzinie 19.30 i w niedzielę 20 września o godzinie 19.00.
  • Film zapowiadający wydarzenie do pobrania tutaj
Źródło:

Materiał nadesłany