EN

17.06.2020, 15:30 Wersja do druku

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Stroniąc od awangardy za wszelką cenę potrafi włączyć elementy nowoczesnych technik kompozytorskich do własnego języka muzycznego, nadając znanemu rys nowoczesności. Zestawiając średniowieczne tradycje ze zdobyczami XX wieku konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis. 

– Romuald Twardowski to legenda polskiej muzyki, postać niezwykła, osobowość nietuzinkowa. Artysta pełen zaraźliwego entuzjazmu, twórczej energii, znakomitego humoru i niebywałej życzliwości. To dla zespołu naszej Oficyny wielki zaszczyt, że od blisko sześciu dekad możemy ściśle współpracować z tak wybitnym twórcą, publikować jego kolejne dzieła – nie tylko chóralne, z których jest chyba najbardziej znany i promować jego muzykę na całym świecie – mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM, dr Daniel Cichy.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprosiło przedstawicieli życia muzycznego do przygotowania niespodzianki dla jubilata. Wideożyczenia Romualdowi Twardowskiemu złożyło ponad 30 artystów i bliskich kompozytora, m.in. Ewa Bogusz-Moore, Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Jurek Dybał, Tomasz Konieczny, Jan Łukaszewski, Jerzy Salwarowski i Alicja Twardowska. Czego świat muzyczny życzy Mistrzowi? Zapraszamy do obejrzenia materiału dostępnego na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wideożyczenia od polskich artystów dla Romualda Twardowskiego z okazji 90. urodzin

90. urodziny Romualda Twardowskiego

Gawędy Romualda Twardowskiego

W dniu urodzin kompozytora PWM zaprasza na nowy cykl poświęcony Romualdowi Twardowskiemu – artyście, który spotkał na swojej drodze wybitnych pedagogów, kompozytorów, pisarzy. Gawędy Romualda Twardowskiego to 10 opowieści, w których Mistrz wspomina najważniejsze momenty ze swojego artystycznego życia. O kluczowych spotkaniach, ważnych miejscach i niespodziewanych splotach wydarzeń, a także muzycznych inspiracjach kompozytor opowiada w filmach publikowanych w co drugą środę na kanale YouTube PWM. Czy przypadek odegrał istotną rolę w życiu Romualda Twardowskiego? Czy losy jednego z najważniejszy polskich kompozytorów XX i XXI wieku mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej? Na te i inne pytania odpowiedź znajdą wszyscy melomani, których Romuald Twardowski zaprasza do swojego świata. 

Gawędy Romualda Twardowskiego. Opowieści rozmaite w rok 90. urodzin kompozytora | zapowiedź

Gawędy Romualda Twardowskiego: premiera 1. odcinka 24 czerwca o godz. 10:30 na kanale YouTube PWM:

Gawędy Romualda Twardowskiego | #1 O roli przypadku w życiu artysty

ANALASIS na 90. urodziny Mistrza

W roku wyjątkowego jubileuszu Romualda Twardowskiego premierę będzie mieć również poświęcona twórcy płyta wydana przez ANAKLASIS, wytwórnię działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Już tej jesieni do dystrybucji trafi krążek SONGS & SONNETS, na którym znajdą się wybrane pieśni Twardowskiego w wykonaniu artystów znanych z najsłynniejszych światowych scen: oklaskiwanego bas-barytona Tomasza Koniecznego i znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Nieodzownym elementem kompletu będą wydane przez PWM materiały nutowe zarejestrowanych utworów. Szczegóły niebawem.

 ***

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – Anaklasis. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

17.06.2020