EN

25.08.2021, 14:59 Wersja do druku

Przemyśl. 42. Biesiada Teatralna (przeniesiona z Horyńca Zdroju)

12 teatrów z różnych części Polski weźmie udział w 42. Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form, które rozpoczną się w czwartek w Przemyślu (Podkarpackie). Teatry będą rywalizować o nagrody: Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.

Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest jednym z organizatorów Biesiady, w tym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie odbędzie się wyjątkowo latem, a nie jak zwykle zimą, na początku roku. W związku z tym również miejsce Biesiady uległo zmianie; odbędzie się ona wyjątkowo w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, a nie jak dotychczas w Horyńcu Zdroju.

Biesiada Teatralna organizowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.

Juźwińska podkreśliła, że trwająca cztery dni Biesiada, która jest jednym z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (pierwsza odbyła się w 1976 r.), nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. „O udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie” – dodała. Wyraziła też radość, że mimo pandemii, w tym roku do udziału w przeglądzie jak zwykle zgłosiło się wiele teatrów z całego kraju, z których do udziału zakwalifikowano 12 najlepszych.

Są to grupy z Krakowa, Przemyśla, Stalowej Woli, Lublina, Bielska Podlaskiego, Warszawy, Wrocławia, Ozimka (woj. opolskie), Rzeszowa, Siedlec, Urli (woj. mazowieckie).

„Fakt, że Biesiada trwa tyle lat, że każdego roku kolejne teatry dołączają do nas, że chcą się zaprezentować i poddać ocenie nie tylko profesjonalnego jury, ale także i innych teatrów dowodzi, że jest ona potrzebna, że nadaje sens istnienia wielu amatorskim zespołom teatralnym. Biesiada jest też potwierdzeniem, że prawdziwy, autentyczny ruch teatralny rozwija się nie tylko w dużych miastach, ale także i na prowincji” - zauważyła Juźwińska.

Spośród teatrów jury wybierze najlepsze w dwóch kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych. W pierwszej kategorii troje laureatów otrzyma odpowiednio złoty, srebrny i brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. Natomiast nagrodami w kategorii indywidualnych dokonań będą: złota, srebrna i brązowa Misa Borowiny.

Prezentacje konkursowe odbywać się będą przez czwartek, piątek i sobotę. Artyści zaprezentują się zarówno we własnych programach autorskich, jak i w adaptacjach lub na motywach dzieł znanych twórców. W tym roku będą to np. William Shakespeare, Sławomir Mrożek, Michał Bałucki.

Dodatkowym atutem Biesiady jest profesjonalne jury, w którym zasiadają znani aktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni. Prowadzą oni warsztaty i specjalistyczne konsultacje.

W tegorocznej edycji zmagania teatrów oceniać będą: Marcin Bortkiewicz, reżyser ze Słupska; Łukasz Drewniak, krytyk teatralny z Krakowa; Rafał Fudalej, aktor teatralny i filmowy z Warszawy i Joanna Trzepiecińska, aktorka teatralna i filmowa z Warszawy.

Artystka ta wystąpi również w wydarzeniu towarzyszącym Biesiadzie - recitalu „Jak wybrnąć z gafy”. Na program koncertu złożyły się „perły” piosenki kabaretowej, zarówno tej przedwojennej, ale także spod znaku Kabaretu Starszych Panów, jak współczesnej. Aktorce towarzyszyć będzie pianista Bogdan Hołownia. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Zwieńczeniem Biesiady Teatralnej będzie w niedzielę po południu gala finałowa, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Uczestniczące w nim teatry amatorskie rywalizują o Rogi Myśliwskie Króla Jana” i Misy Borowiny. Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od specjalności Horyńca Zdroju - borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 42. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju. Imprezę patronatem objął marszałek woj. podkarpackiego.

Źródło:

PAP