Surochów, k. Jarosławia, gdzie 20 czerwca 1793 r. urodził się hr. Aleksander Fredro, świętuje 230. rocznicę jego urodzin. W programie dwudniowej imprezy znalazł się m.in. spektakl „Miłość po fredrowsku” w wykonaniu najstarszego teatru amatorskiego w Polsce - Fredreum z Przemyśla.
Świętowanie urodzin wybitnego polskiego komediopisarza, pamiętnikarza, poety hr. Aleksandra Fredry wpisuje się także w obchodzony właśnie w Polsce jego rok.
Dwudniowa impreza rozpocznie się w niedzielę i potrwa do poniedziałku. Jej organizatorami są: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Aleksandra Fredry w Surochowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz urząd marszałkowski woj. podkarpackiego.
Jak zauważyła dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, „nie można wskazać lepszego miejsca do świętowania tej rocznicy, niż podjarosławski Surochów, w którym Aleksander Fredro przyszedł na świat”.
Urodzinowa impreza rozpocznie się w wiekowym parku, w którym niegdyś stał dwór Fredrów. Tam uczniowie surochowskiej szkoły zaprezentują wybrane dzieła patrona placówki.
Później najstarszy, bo liczący obecnie 154 lata, stały amatorski teatr w Polsce i najprawdopodobniej także w Europie, Teatr „Fredreum” z Przemyśla, zaprosi widzów na spektakl „Miłość po fredrowsku”, inspirowany fragmentami dzieł swojego patrona.
Pierwszy dzień urodzinowej imprezy zakończy koncert muzyków związanych ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu, którzy wykonają przygotowany specjalnie na tę okazję program utworów dawnych i tradycyjnych, pochodzących m.in. ze śpiewnika Wacława z Oleska. To właśnie z tego zbioru Aleksander Fredro zaczerpnął wykonywany w „Zemście” utwór „Oj kot!”.
Z kolei w poniedziałek na terenie szkoły w Surochowie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na inscenizację bajek Aleksandra Fredry, a folklorysta, badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski - Bartosz Gałązka wygłosi wykład przybliżający realia życia, jakie panowały w XIX w. na tych terenach.
„Powstaną również tymczasowe, kreatywne stoiska i ekspozycje poświęcone Aleksandrowi Fredrze i jego czasom, których celem jest angażowanie dzieci do różnorakich działań” – zapewniają organizatorzy.
Zaś uczniowie będą mogli zapoznać się z kulturą szlachecką, jaką zaprezentują grupy rekonstrukcyjne, pomalować własnoręcznie kopie dawnych kafli piecowych, spróbować sił w pisaniu prostych wierszy czy skosztować historycznych dań regionu.
Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.