EN

21.09.2022, 12:40 Wersja do druku

Pod tym niebem przyjemnie jest śpiewać

Koncert finałowy Konkursu Piosenki o Krakowie w Teatrze STU w Krakowie. Pisze Mateusz Leon Rychlak w Teatrze Dla Wszystkich


,,Oprócz błękitnego nieba,
nic mi dzisiaj nie potrzeba’’

Marek Jackowski

fot. źródło: https://www.facebook.com/TeatrSTU

Miasto przyciąga artystów, ale czy daje im natchnienie, by w nim i o nim pisać? ,,Zdecydowanie tak’’ – mogliby odpowiedzieć wszyscy uczestnicy Konkursu Piosenki o Krakowie wraz z jego organizatorami, czyli krakowskim Teatrem STU, Radiem RMF Classic i Urzędem Miasta Krakowa.

18 września 2022 r. odbył się koncert finałowy Konkursu piosenki o Krakowie, podczas którego na scenie Teatru STU uroczyście wręczono nagrody oraz wysłuchano ponownie kompozycji zgłoszonych do konkursu. 

Wieczór rozpoczął krótki, za to niezwykle energetyzujący publiczność występ zespołu rockowego PSA (to nie jest omyłka pisarska), którego założycielem jest prof. Piotr Chłosta, a fenomenem działalności tego zespołu jest fakt, iż występuje zawsze z kwartetem smyczkowym. Pomimo, że to dopiero druga edycja konkursu, można powiedzieć, że na oczach widzów i uczestników zapoczątkowywane są pewne tradycje dotyczące – miejmy nadzieję – również przyszłych odsłon. Mianowicie podczas koncertu finałowego mieli okazję zaprezentować się nie tylko laureaci konkursu, zajmujący pierwsze trzy miejsca, ale również troje wykonawców z najlepszej dziesiątki (pozostałych uczestników zatrzymały koncerty w różnych miejscach Polski).

O czym piszą piosenki młodzi współcześni twórcy, którzy zaprezentowali się przed publicznością Teatru STU? III nagrodę otrzymała Ewa Em za piosenkę ,,I pan z plant’’, z wyjątkową partią fortepianu, i opowieścią, która przenosi słuchaczy na dobrze znane, zaciszne we wspomnieniu, hałaśliwe na co dzień alejki wśród szumiących krakowskich drzew. II miejsce zajął zespół Vincent Theo z piosenką ,,Pod krakowskim niebem’’, w której ciągły gwar i tłok nie przeszkadza spotkać się dwojgu ludziom – charakter muzyczny tego utworu w mojej opinii był najbardziej wyrazisty spośród zaprezentowanych, a jednocześnie najbardziej bliski mojemu prywatnemu wyobrażeniu o tętnie życia Krakowa. Palma pierwszeństwa przypadła natomiast w udziale Darii Adamczewskiej i piosence ,,Tej jesieni’’ – co ciekawe wykonawczyni przyjechała aż ze Szczecinka, co dobitnie świadczy o tym, że nie trzeba mieszkać w Krakowie, by być w nim zakochanym i tworzyć wspaniałe utwory, które tutaj uzyskują najlepszy wydźwięk. Podczas koncertu wystąpili również: zespół Chillove, Małgorzata Buracka i Sebastian Piórecki, prezentując różne style i gatunki muzyczne.

W ten sposób przedstawia się werdykt kapituły konkursu w składzie: Magdalena Doksa-Tverberg, Magdalena Wojewoda-Mleczko, Ewa Lipska, Jacek Cygan, Konrad Mastyło, Igor Walaszek i Krzysztof Piasecki (przewodniczący). Ciekawe, który spośród prezentowanych utworów przypadnie do gustu krakowskim ulicom i będzie kojarzył się przechodniom z różnymi miejscami równie mocno, co np. Grzegorz Turnau z ulicą Bracką? Myślę, że to zależy już od was, drodzy czytelnicy. Ja wiem tylko, że jeszcze długo nucił będę na melodię zespołu Vincent Theo słowa: ,,Pod krakowskim niebem, wymyśliłem Ciebie’’.

Vincent Theo – Pod Krakowskim niebem

Ewa Em – I pan z plant

Źródło:

Teatr dla Wszystkich

Link do źródła

Autor:

Mateusz Leon Rychlak

Data publikacji oryginału:

20.09.2022