EN

9.06.2020, 10:30 Wersja do druku

Płock. Teatr Dramatyczny przypomni Jerzego Szaniawskiego

mat. Encyklopedia Teatru Polskiego

Wśród beneficjentów programu dotacyjnego "Kultura w sieci" znalazł się Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego (67 000 zł). Płocka scena przypomni swojego patrona. - W ramach projektu "Szaniawski - dramaturg zapomniany?" zrealizujemy filmy w cyklu "Nic się nie kończy z zapadnięciem kurtyny" - mówi Leszek Skierski, kierownik Działu Promocji i Marketingu.

«Narodowe Centrum Kultury podało listę beneficjentów programu dotacyjnego "Kultura w sieci", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł wsparcia zostało rozdzielonych pomiędzy placówki kultury, stowarzyszenia, teatry. Jest wśród nich kilka płockich instytucji. Wsparcie otrzymały: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", Książnica Płocka, Płocka Galeria Sztuki Stowarzyszenie "De Facto". Pieniądze pomogą rozwinąć działalność kulturalną i artystyczną w sieci w czasie epidemii koronawirusa i złagodzić jej skutki, a powstałe filmy, warsztaty, gry, aplikacje będą dostępne za darmo w Internecie.

(...)

O dotację Narodowego Centrum Kultury starało się kilka płockich placówek kultury i stowarzyszeń. Największą otrzymały: Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" (67 000 zł) oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego (67 000 zł).

(...)

Płocka scena przypomni swojego patrona - Jerzego Szaniawskiego [na zdjęciu].

- W ramach projektu "Szaniawski - dramaturg zapomniany?" zrealizujemy filmy w cyklu "Nic się nie kończy z zapadnięciem kurtyny". Motywem przewodnim projektu będzie dramaturgia i życiorys patrona Teatru. Zakładamy stworzenie 4 filmów (po 30 minut), w których aktorzy zaprezentują miejsca związane z Szaniawskim (dworek w Zegrzynku, w którym mieszkał, szkoła w Jadwisinie kultywująca jego pamięć) i płocki teatr. Podczas tej wirtualnej podróży aktorzy będą odgrywali sceny ze sztuk Szaniawskiego w różnych przestrzeniach teatru. Filmy będą wzbogacone materiałami archiwalnymi ze sztuk dramaturga wystawionych w teatrze. Projekt będzie dystrybuowany w internecie - poprzez stronę internetową teatru i media społecznościowe - informuje Leszek Skierski, kierownik Działu Promocji i Marketingu.

Cztery 30-minutowe filmy będą udostępniane w internecie raz w miesiącu, na platformie You Tube. Autorem scenariusza i reżyserem jest Marek Mokrowiecki. Za scenografię odpowiada Krzysztof Małachowski. Muzykę komponuje Krzysztof Misiak. Nagrania (Teatr, Zegrzynek, Jadwisin, Warszawa) będą realizowane pod koniec czerwca i w sierpniu. Montaż filmu i emisja są przewidziane na wrzesień.

Dzięki umieszczeniu projektu w sieci, teatr chce dotrzeć nie tylko do stałych widzów, ale też do nowego grona odbiorców, dla których dostęp do kultury jest ograniczony z powodów finansowych czy z powodu odległego miejsca zamieszkania. Przypomnijmy, że w czasie pandemii widzowie mogli także obejrzeć online znajdującą się w repertuarze płockiej sceny sztukę "Dwa teatry" i uczestniczyć w spotkaniu z jej twórcami.

(...)»

Źródło:

Materiał własny