EN

21.08.2021, 14:20 Wersja do druku

Płock. Spektakl upamiętniający św. Marię Franciszkę Kozłowską w 100. rocznicę śmierci założycielki mariawityzmu

Inne aktualności

W ogrodach klasztornych Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku (Mazowieckie) Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zaprezentowany zostanie w niedzielę, 22 sierpnia, spektakl upamiętniający założycielkę mariawityzmu św. Marię Franciszkę Kozłowską, w 100. rocznicę jej śmierci.

Spektakl powstał na podstawie utworu "Wieczory Mesyaniczne" wydanego w 1928 r. i stanowi kompilację dzieł poetów romantycznych oraz wierszy napisanych przez mariawitów w latach 20. XX wieku – przekazał PAP Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP Marek Maria Karol Babi. Jak dodał, w jubileuszowej inscenizacji wystąpią mariawicka młodzież i duchowni.

"W 2021 r. przypada setna rocznica śmierci św. Marii Franciszki Kozłowskiej, nazywanej przez wyznawców mariawityzmu Mateczką. Dla kapłanów oraz sióstr i braci zakonnych Mateczka była duchową przewodniczką i mistrzynią, dla wiernych czułą Matką" – przypomniał m.in. bp Babi. Jak podkreślił, św. Maria Franciszka Kozłowska "stanowiła autorytet dla młodzieżowych organizacji mariawickich, które w swojej działalności starały się wypełnić przekazaną przez nią misję".

"Co więcej Mateczka wpisała się na stałe w historię Płocka, jako charyzmatyczna kobieta prowadząca działalność charytatywną, społeczną i opiekuńczą" – zaznaczył Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Dodał, iż w związku z 100. rocznicą śmierci założycielki mariawityzmu "młodzież Kościoła Starokatolickiego Mariawitów pragnie nawiązać do tego pięknego dzieła, tworząc spektakl upamiętniający osobę Mateczki oraz podkreślający jej szczególne posłannictwo".

"Profetyczna poezja zapowiada przyjście mężnej Niewiasty, która przyniesie ginącemu światu ratunek, cześć Przenajświętszego Sakramentu i pomoc Maryi" – podkreślił bp Babi, nawiązując do utworu "Wieczory Mesyaniczne". Zapraszając na spektakl upamiętniający 100. rocznicę śmierci św. Marii Franciszki Kozłowskiej, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zapowiedział, że jubileuszowa inscenizacja zostanie zaprezentowana 22 sierpnia o godz. 22 w klasztornym ogrodzie przy płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości.

Św. Maria Franciszka Kozłowska urodziła się 27 maja 1862 r. w Wielicznej koło Węgrowa, a zmarła 23 sierpnia 1921 r. w Płocku. Właśnie w tym mieście, w sierpniu 1893 r., doznała objawienia wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej. Powstały z końcem XIX wieku ruch mariawicki stawiał sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes.

W 1906 r. Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych i ekskomunikowała Marię Franciszkę Kozłowską. Wtedy też Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Obecnie w Polsce Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy ok. 25 tys. wiernych. Blisko 10 tys. mariawitów mieszka także we Francji, głównie w Paryżu. Siedzibą władz tego Kościoła, należącego m.in. do Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej, jest Płock. Znajdująca się w tym mieście mariawicka Świątynia Miłosierdzia i Miłości wraz z zabudowaniami klasztornymi została wzniesiona w latach 1911-1914 w stylu neogotyku angielskiego. Fundusze na jej budowę pochodziły z ofiar kapłanów i sióstr zakonnych oraz wiernych. Właśnie w krypcie tej katedry pochowana jest założycielka mariawityzmu.

Każdego roku, od 15 sierpnia 1914 r., czyli rocznicy poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości, Płock odwiedzają tego dnia pielgrzymi ze wszystkich parafii mariawickich i uczestniczą tam w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podobnie było także w tym roku, gdy na uroczystości, oprócz mariawitów z całej Polski, przybyli także goście z Francji, w tym przedstawiciele Prowincji Francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którym przewodniczył kapłan Claude Marie Paul Nicolas. Obecny był również zwierzchnik niezależnej wspólnoty starokatolickiej Kościoła Sainte-Marie w Mont-Saint-Aignan biskup Roland Fleury.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne