EN
12.10.2021, 15:31 Wersja do druku

Płock. Spektakl o Władysławie Broniewskim zapowie nową wystawę Muzeum Mazowieckiego

W związku z przygotowywaną nową, stałą wystawą „Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku” tamtejsze Muzeum Mazowieckie, obchodzące w tym roku 200-lecie, zaprasza na spektakl „Broniewski młody. Impresje” w reżyserii Renaty Dymnej - przedstawienie zostanie pokazane 17 października.

fot. Dominik Kotowski

Władysław Broniewski (1897-1962), który urodził się w Płocku i spędził tam lata dzieciństwa oraz wczesnej młodości, to jedna z postaci, znanych mieszkańców tego miasta, których sylwetki prezentować będzie nowa, stała ekspozycja Muzeum Mazowieckiego – jej otwarcie zaplanowano na 9 listopada.

W sierpniu radni Płocka zdecydowali, że przyszły rok będzie obchodzony tam jako Rok Władysława Broniewskiego - w 2022 r. przypada m.in. 125. rocznica urodzin i 60. rocznica śmierci poety. W rodzinnym domu Władysława Broniewskiego znajduje się obecnie siedziba płockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w pobliskim parku, dawnym ogrodzie posiadłości, rośnie nadal kilkusetletni dąb, wspominany często przez poetę i noszący jego imię. Nieopodal, na szczycie nadwiślańskiej skarpy, stoi, wykonany z brązu i wzniesiony w 1972 r., pomnik autora poematu „Mazowsze”.

W anonsie spektaklu „Broniewski młody. Impresje” podkreślono, że jest to „opowieść sceniczna o młodym poecie”, która została oparta na długo niepublikowanych „Pamiętnikach z lat 1918-1922”. „Jest w niej sam Broniewski - Hubert Matysiak, liryczny i buntowniczy +w ten szczęsny czas+, jest czar muzyki jak z dwudziestolecia międzywojennego - śpiewa Natalia Kwiatkowska, przy fortepianie Jacek Prokopowicz i tajemnicze postaci kobiet, które pojawiają się i znikają - odda ich czar Wanda Onyszkiewicz-Gnap” – zapowiada wydarzenie Muzeum Mazowieckie, prezentując twórców przedstawienia.

W informacji o spektaklu „Broniewski młody. Impresje” podkreślono m.in., że „młodość każdego, a artystów w szczególności, pełna jest zapowiedzi tego, co zdarzy się w ich życiu później”. „Widzimy wtedy, jak na dłoni, energetyczny i idealistyczny zapis niepowtarzalnej linii papilarnej postaci. Taki jest i Broniewski młody. Szczery, odważny, porywczy, poszukujący przygód jako antidotum na nudę życia…” – zachęca do obejrzenia przedstawienia Muzeum Mazowieckie. A jak anonsuje, spektakl wypełnia „piękna, czysta liryka”.

Przedstawienie „Broniewski młody. Impresje” zostanie zaprezentowane na patio secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8, w której znajduje się główna siedziba Muzeum Mazowieckiego w Płocku, 17 października o godz. 17 - wstęp na spektakl jest wolny. Placówka zapowiada jednocześnie, że 9 listopada, w jej sąsiedniej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, planowane jest z kolei otwarcie nowej, stałej ekspozycji, która „prezentować będzie sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem”.

Jak informuje Muzeum Mazowieckie, głównymi bohaterami wystawy „Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku”, wśród wymienionych tam kilkudziesięciu postaci, będą Władysław Broniewski, a także aktorka, artystka kabaretowa i dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mira Zimińska-Sygietyńska (1901-97) oraz pisarz, filozof, twórca awangardowych filmów i koncepcji poezji semantycznej Stefan Themerson (1910-88).

„Nowocześnie zaaranżowana ekspozycja, przywołująca formą szklane domy z +Przedwiośnia+ Żeromskiego, łączyć będzie stoiska multimedialne, ekspozytory z fotografiami, opisami i dokumentami oraz osobiste pamiątki po zasłużonych mieszkańcach miasta” – wyjaśnia m.in. Muzeum Mazowieckie. Dodaje przy tym, że „wystawa będzie opowiadać o historii miasta przeglądającego się w rzece - błyszcząca tafla Wisły znajdzie także swe miejsce na ekspozycji - poprzez wspomnienia o ludziach z nim związanych”.

Muzeum Mazowieckie podkreśla, że oba projekty - spektakl „Broniewski młody. Impresje” i wystawa „Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku” - to część obchodów jubileuszu 200-lecia tej placówki, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.

W 2005 r. placówka przeniosła swą siedzibę z dawnego opactwa benedyktyńskiego do odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta przy ul. Tumskiej 8, gdzie główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. Jest tam również wystawa poświęcona historii Płocka. Z kolei w pobliskim spichlerzu prezentowane są zbiory etnograficzne i sztuki Dalekiego Wschodu.

W 2006 r. płockie Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco. Projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica przeznaczona na te zbiory, a także jej remont i przygotowanie nowej ekspozycji, kosztował ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza. Ekspozycja ta została otwarta na początku września tego roku przy ul. Kolegialnej 6, w kamienicy niedaleko głównej siedziby placówki. Na wystawie prezentowanych jest ponad 1 tys. eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku, w tym meble, rzemiosło i malarstwo.

Cała kolekcja Muzeum Mazowieckiego w Płocku liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów, a stałe wystawy poświęcone secesji i art deco, to największe w Polsce ekspozycje poświęcone tym epokom.

Źródło:

PAP