EN

25.09.2020, 11:01 Wersja do druku

Płock. Projekt "Szaniawski - dramaturg zapomniany?" w Internecie

„Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kurtyny” to tytuł czteroodcinkowego filmu poświęconego patronowi Teatru Dramatycznego w Płocku, w ramach projektu "Szaniawski - dramaturg zapomniany?". Premiera trzeciego odcinka odbędzie się w sobotę 26 września o godz. 18.00 na YouTube.com/ TeatrPlock i Facebook.com/TeatrPlock Filmy są tłumaczone na język migowy.

Marek Mokrowiecki, reżyser filmów: Nie chodzi o przekazanie pełnej wiedzy o Szaniawskim, bo to jest bardzo złożona postać, jeden z największych polskich dramaturgów okresu 20-lecia międzywojennego, no i po wojnie też, obecnie prawie zapomniany. W ten sposób w 50. rocznicę jego śmierci wskrzeszamy pamięć o nim i mamy nadzieję, że Państwa to zainteresuje.

W odcinku pierwszym, kręconym przez nas w Zegrzynku i w Jadwisinie, opowiadamy o dworku, o życiu Szaniawskiego. To będą bardzo ciekawe rzeczy, ponieważ udało nam się dotrzeć do pań, które znały Szaniawskiego będąc dziećmi. Będą to ciekawe, anegdotyczne opowieści. Szaniawski jest patronem szkoły w Jadwisinie. O tym co ta szkoła robi, o festiwalu Jerzego Szaniawskiego opowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.

W odcinku drugim pokazujemy fragmenty wypowiedzi Szaniawskiego, wypowiedzi krytyków o Szaniawskim – o jego życiu, o nieszczęściach, które go spotkały. Pokazujemy też materiały z obchodów 30-lecia śmierci Szaniawskiego w naszym Teatrze.

A odcinki trzeci i czwarty poświęcone są pięciu mało znanym i mało grywanym sztukom – w zasadzie cztery z nich po wojnie nie były już grane. Grają te sztuki nasi aktorzy, jest to performatywne czytanie, natomiast wypowiadają się tam pani profesor Jadwiga Jakubowska-Opalińska z Akademii Teatralnej w Warszawie i profesor Radosław Sioma z UMK w Toruniu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne