EN

18.05.2021, 17:01 Wersja do druku

Płock. Premiery i konferencja o Norwidzie w Teatrze Szaniawskiego

Choć nadal w reżimie sanitarnym, ale wcześniej niż zakładano. Placówki kultury otworzą się 21 maja. Filharmonie, kina, teatry czekają na publiczność i modyfikują repertuar. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego zaprosi na trzy premierowe spektakle. Pierwszy to „Historia ziemi. Epoka chaotycka" na podstawie prozy Lema, drugi - „Bambini di Praga" Hrabala. Na Scenie Kameralnej zobaczymy przedstawienie „Sekretarka" według „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Płocki teatr będzie też współorganizatorem konferencji naukowej „Teatr Norwida" w 200. rocznicę urodzin poety.

fot. Waldemar Lawendowski

- Zaplanowaliśmy repertuar teatru od 29 maja. Musimy go nieco zmienić, bo możemy zaprosić publiczność już tydzień wcześniej. Na Dużej Scenie w czerwcu zagramy Lema - spektakl na podstawie powieści „Pamiętnik znaleziony w wannie" reżyseruje Jan Tomaszewicz. Przygotowane już dawno na Międzynarodowy Dzień Teatru przedstawienie „Bambini di Praga" widzowie obejrzą 26 czerwca. Sezon teatralny przedłużamy o tydzień. W lipcu zagramy „Zamknij oczy i myśl o Anglii", na który widzowie kupili bilety, ale z powodu zamknięcia placówek kultury spektakl nie mógł odbyć się w terminie - mówi dyrektor Teatru im. Szaniawskiego, Marek Mokrowiecki.

30 maja na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera autorskiego spektaklu Barbary Misiun „Sekretarka" według „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Przedstawienie zostało przygotowane przez aktorkę z okazji 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie w Płocku, - Bohaterka ukazana w codzienności życia klasztornego swojej celi oraz sali szpitalnej, jest główną narratorką spotkań z Jezusem Miłosiernym, który utwierdza ją w przekonaniu o słuszności swoich poleceń, ale przede wszystkim prowadzenia „Dzienniczka" — czytamy w zapowiedzi na stronie Teatru.

19 czerwca swoją premierę będzie miało przedstawienie „Historia ziemi. Epoka chaotycka" w reżyserii Jana Tomaszewicza, w którym zobaczymy prawie wszystkich aktorów „Szaniawskiego". Reżyser nie przypadkiem wybrał tekst o epidemii. U Lema nie dżuma, nie Covid-19, ale papyroliza zrujnowała gospodarkę, uniemożliwiła podróże i bardzo utrudniła kształcenie, zwłaszcza w obrębie nauk humanistycznych.

-   Świat  pogrążony   w   chaosie poznajemy razem z Pierwszym — agentem   uwięzionym   w  tajnym, podziemnym   kompleksie   rządowym, gdzie wszyscy mówią szyfrem i każdy donosi na każdego. Niczym bohater Franza Kojki próbuje się odnaleźć w urzędniczej machinie i zrozumieć swoją rolę — zapowiadają realizatorzy.

Z okazji Roku Norwida teatr i Towarzystwo Naukowe organizują 17 czerwca konferencję naukową. Rozpoczną ją: prof. dr. hab. inż. Zbigniew Kraszewski (prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego), dr Wioletta Żórawska (przewodnicząca Sekcji Nauk Humanistycznych TNP) i Marek Mokrowiecki. Prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz--Sojak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) wygłosi referat „Miejsca teatru i aktora w Norwidowskiej koncepcji prawdy i kłamstwa". Prof. Jadwiga Jakubowska-Opalińska (Akademia Teatralna w Warszawie) opowie o aktorze w teatralnych tekstach Norwida. Dr Wioletta Żórawska (Towarzystwo Naukowe Płockie) - o recepcji teatralnej i szkolnej twórczości Cypriana Kamila Norwida. Wykład „Zagadka dobrego towarzystwa. Hierarchie społeczne w dramatach współczesnych Norwida" wygłosi dr Eliza Kącka (Uniwersytet Warszawski).

Tytuł oryginalny

Płocki teatr wraca i czeka na widzów

Źródło:

Tygodnik Płocki nr 20

Autor:

(lesz)