Zakończył się płocki maraton teatralny. Z powodu chorób, kontuzji, dublowania ról i poszukiwania zastępczych rozwiązań odbyła się w niedzielę długo oczekiwana premiera "Dam i Huzarów". Fatum fredrowskiej komedii zostało zatem przerwane, a świeczka ku czci Międzynarodowego Dnia Teatru i patrona roku 2023 "nie zgasła".
Zaplanowane w minionym tygodniu próby generalne przebiegały nerwowo. Przy Nowym Rynku 11 powołano niemalże sztab kryzysowy. Od dawna nie zdarzyło się tyle losowych koincydencji, które w ostatniej nawet chwili mogły zerwać galowe przedstawienie.
Tymczasem Książnica Płocka przeżyła wielodniowe oblężenie spowodowane dystrybucją bezpłatnych wejściówek na „Salon poezji płocczan" ze specjalnym udziałem Anny Dymnej. Dziesiątki telefonów, kilka niemiłych pokrzykiwań i inwektyw, straszenia skargami, doskonale reklamowało wydarzenie i podbijało frekwencję. Ostatecznie najbardziej wytrwali, „rzutem na taśmę", weszli do Mediateki, która wypełniła się w … 99 proc.
Zawsze bowiem bywa tak, że jedni dostają wejściówkę bez problemu i nie przychodzą, a inni wyczekują na próżno. Niejednokrotnie sam byłem w podobnej sytuacji, wypatrując „cudu" w wielu polskich teatrach.
Wręczenie Złotej Maski Annie Dymnej i wieczór poezji odbyły się już bez żadnych zakłóceń, poza kilkoma sygnałami niewyłączonych telefonów na widowni, które zagłuszaliśmy wierszami. Na koniec owacja. Kwiaty. Prezenty. Autografy. Rozmowy, że mimo wszystko warto pomagać innym i słuchać poezji, która daje nadzieję oraz uczy wrażliwości.
55 lat Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru zwieńczyło niedzielne wręczenie Srebrnych Masek. 40 edycję wygrali ex aequo:
Magda Kuśnierz za rolę Izabeli w „Miarce za miarkę" Williama Szekspira, w reżyserii Bogdana Kokotka oraz kreację aktorską Heleny w Sztuce „Rabenthal, albo jak przyrządzić rybę fugu" Jörga Grasera, w realizacji Piotra Bały;
Aleksander Maciejczyk za kreację postaci Władysława Broniewskiego w spektaklu „Broniewski" Radosława Paczochy, w reżyserii Julii Mark;
Krzysztof Małachowski za scenografię i kostiumy do spektakli: „Balladyna" Juliusza Słowackiego, w reżyserii Marka Mokrowieckiego i „Miarka za miarkę" Williama Szekspira, w reżyserii Bogdana Kokotka.
Mała złota maska powędrowała do kierownika technicznego sceny Zbigniewa Moskwy.
„Póki dobrze, póty miłość…" krzyknął Major z huzarską swadą, a zmęczony przygotowaniami do premiery zespół Krzysztofa Szustera odetchnął z ulgą, słysząc brawa.
Jarosław Wanecki, prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru