EN

6.03.2024, 11:40 Wersja do druku

Płock. „#CarminaBuranaNow” - słynna kantata w nowoczesnej odsłonie

10 marca Warszawska Opera Kameralna wystawi premierowe multimedialne widowisko muzyczne „#CarminaBuranaNow” w Orlen Arena w Płocku.

fot. mat. Warszawskiej Opery Kameralnej

Nowoczesna odsłona słynnej kantaty "Carmina Burana" Carla Orffa, to wyjątkowa opowieść muzyczna, która stanowi kompilację wielu gatunków muzycznych i nowoczesnych form scenicznych. W efekcie powstało spektakularne widowisko, którego synergia wyrażona jest zarówno w formie, jak i wciągającej fabule.

- „Język, taniec i muzyka są pomyślane jako trzy równie ważne formy ekspresji", mawiał Carl Orff. Dziś, gdy Warszawska Opera Kameralna proponuje nowe odczytanie najsłynniejszego dzieła kompozytora, jestem przekonana, że On sam dodałby jeszcze - „elektronika, ona też może dopełnić dzieło". Wersja elektroniczna "#CarminaBuranaNow" to bowiem pierwsza tego typu propozycja na świecie, zwieńczenie starań Opery, by w ogóle uzyskać na takie przetworzenie zgodę i symbolicznie poprzez muzykę wykroczyć poza filharmonie i opery.” - powiedziała Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Znakomici twórcy i realizatorzy, którzy podjęli się nowoczesnej aranżacji słynnej kantaty, zrealizowali swoją wizję z wielkim rozmachem. Za reżyserię widowiska odpowiada Konrad Smuga, Tomasz Barański stworzył choreografię, Marcin Kozyra przygotował scenografię i reżyserię światła, wizualizacje stworzył Piotr Szabliński, a kierownictwo muzyczne objął Gromee. Przenikające i uzupełniające się elementy widowiska przenoszą widza w kolejne wymiary muzyczno-teatralnego świata.

„#CarminaBuranaNow” to multimedialne widowisko muzyczne, opowiada o miłości, przyjaźni i walce z samym sobą. To opowieść o dążeniu do spełnienia i konieczności dokonywania trudnych wyborów. Historia oparta na średniowiecznych pieśniach została odświeżona i połączona z nowo skomponowanymi utworami, tworząc unikalne doświadczenie dźwiękowe i wizualne. - Widowisko multimedialne „#CarminaBuranaNow” to połączenie wielu wątków i światów. Nie tylko w kontekście historycznym, ale również gatunkowym i pokoleniowym. Kierownictwo muzyczne Gromeego, którego wyobraźnia muzyczna oraz niestandardowe podejście do aranżacji utworów C. Orffa dają niezwykle inspirujący przekaz, dla wszystkich w tym także dla widzów młodego pokolenia. Aż chce się wejść w ten świat i odkrywać jego kolejne wymiary. To niezwykłe doświadczenie zarówno dla mnie jako solistki, ale też z pewnością dla odbiorców, widzów dzieła. Czekają Państwa niezwykłe wrażenia - zapowiada Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Samorząd Województwa Mazowieckiego, który obchodzi jubileusz 25-lecia jest nie tylko organem prowadzącym Warszawskiej Opery Kameralnej, ale również prekursorem przedmiotowej innowacji. Przy tym wydarzeniu, możemy mówić właśnie o synergii innowacji (efektów scenicznych, nowoczesnej aranżacji muzycznej) i sztuki, która z pewnością powinna mieć swoją kontynuację. Premierowa odsłona koncertu zgodnie z zapowiedzią Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika „#CarminaBuranaNow” w Płocku to dopiero początek dłuższej trasy koncertowej, która powiedzie w pierwszej kolejności przez Polskę. Podjęte zostaną starania, aby to dzieło wystawić w najważniejszych muzycznych stolicach świata.

Źródło:

Materiał nadesłany