EN

18.03.2024, 13:31 Wersja do druku

Paryż. Kompozytorka Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Inne aktualności

Polska kompozytorka Elżbieta Sikora została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt swojej twórczości. Wręczenia nagrody odbędzie się 21 marca 2024 r. w Ambasadzie RP w Paryżu. Uroczystość odbędzie pod patronatem Emmanuela Macrona.

Francuska Académie Charles Cros od 1947 r. przyznaje prestiżowe nagrody za najlepsze nagrania muzyczne oraz specjalną Nagrodę Prezydenta Francji za całokształt twórczości.

"W katalogu Elżbiety Sikory znajduje się obecnie około 110 utworów, od muzyki elektronicznej po instrumentalną oraz wokalną. Kompozytorka podejmuje się kolejnych zamówień wciąż z taką samą energią. Jej najnowsza monograficzna płyta, która zawiera trzy koncerty (na fortepian, organy i skrzypce), jest świadectwem jej talentu" – napisała muzykolożka Michele Tosi w uzasadnieniu Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej.

"Bardzo się cieszę z tej nagrody, jest to dla mnie ogromna duma i radość. Nagroda jest za całokształt mojej twórczości, dodatkowo jest to też rok moich 80. urodzin" - powiedziała PAP Elżbieta Sikora. "Zawdzięczam to na pewno także wydawnictwom Anaklasis i PWM, które wydały ostatnio płyty z moją muzyką. Jedna z tych płyt dostała też inną nagrodę Akademii" – podkreśliła Sikora.

"Pracuję jako kompozytor już ponad 50 lat. Staram się łączyć różne środki wyrazu, jak muzyka elektroniczna i instrumentalna. To jest taki moment w moim życiu, że powinna zrobić sobie jakiś bilans, ale nie mam na to zupełnie czasu. Cały czas mam coś do zrobienia, właśnie zabieram się za komponowanie nowej opery" – powiedziała kompozytorka.

W 2023 i 2024 r., na całym świecie odbywają się liczne wykonania utworów kompozytorki, z racji jej jubileuszu. Zaplanowanych zostało blisko 30 koncertów, m.in. w Paryżu, Berlinie, Amsterdamie, Brukseli, Wiedniu, Sztokholmie, Tallinie, Lublanie, Oslo, Montrealu, Sao Paulo i Marsylii. W Polsce miały miejsce prawykonania utworów „Tenebrae” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz nowej „Uwertury” w Filharmonii Zielonogórskiej, a także koncerty jubileuszowe we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Wałbrzychu.

Elżbieta Sikora urodziła się w 1943 r. we Lwowie. Dyplom na wydziale Reżyserii Dźwięku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie otrzymała w 1968 r. W latach 1968-1970 studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu w Groupe de Recherches Musicales pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i Fran?ois Bayle’a. Po powrocie do Warszawy odbyła studia kompozytorskie u Tadeusza Bairda i Zbigniewa Rudzińskiego. Wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim utworzyła grupę kompozytorską KEW. Jako stypendystka rządu francuskiego Elżbieta Sikora uczestniczyła w kursie muzyki komputerowej w IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique. Centrum Badawczo-Koordynacyjne Akustyki i Muzyki), awangardowym ośrodku muzyki, stworzonym z inicjatywy Pierre’a Bouleza. Studiowała też kompozycję u Betsy Jolas w Paryżu. Jako stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej studiowała muzykę komputerową w Center for Computer Research in Music and Acoustics na Uniwersytecie Stanford pod kierunkiem Johna Chowninga.

Od 1981 r. mieszka we Francji. Jest stale związana z Polską, w latach 2011-2017 pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu MEN.

Źródło:

PAP