EN

4.08.2021, 10:34 Wersja do druku

Orońsko. Performans "Metamorphosis-Nirbhaya" w Centrum Rzeźby Polskiej - w sobotę

Inne aktualności

W Centrum Rzeźby Polskiej (CRP) w Orońsku 7 sierpnia odbędzie się performans oraz spotkanie z wybitną polsko-amerykańską artystką intermedialną Moniką Weiss, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku - poinformował PAP specjalista ds. promocji z CRP Paweł Czyż.

"Performans +Metamorphosis-Nirbhaya+ to trzyczęściowa kompozycja wokalno-instrumentalna autorstwa wybitnej polsko-amerykańskiej artystki intermedialnej Moniki Weiss. Kompozycja przeznaczona jest dla ok. 30–50 wykonawców, wokalistów i instrumentalistów, profesjonalistów i amatorów" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "kompozycja przeznaczona jest do wykonania w przestrzeni otwartej, a jej ostateczny kształt brzmieniowy rodzi się w wyniku oddziaływania na siebie różnych czynników: miejsca wykonania, ukształtowania terenu, rodzaju i wieku roślin, kompozycji architektonicznej krajobrazu, a także liczby uczestników i ich indywidualnej ekspresji".

Przypomniano, że "Metamorphosis-Nirbhaya" jest częścią przedsięwzięcia "Nirbhaya" i bezpośrednią kontynuacją wystawy Moniki Weiss pod tym tytułem, która gościła w Galerii "Kaplica" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od marca do lipca 2021 roku. "Wystawa zorganizowana była jako wydarzenie kontekstowe dla powstającego pomnika Nirbhaya, który w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku" - wyjaśniono.

Zapowiedziano, że pomnik składać się będzie" z multimedialnej rzeźby w kształcie sarkofagu wypełnionego wodą z projekcją video oraz instalacji dźwiękowej +Nirbhaya-Metamorphosis+". Jego odsłonięcie zaplanowano w 2022 roku.

"Jest to pomnik dedykowany nie dla zdobywców i bohaterów wojennych, ale dla zapomnianych ofiar codziennej przemocy. Przypominając starożytny sarkofag, +Nirbhaya+ oddaje hołd kobietom wszystkich kultur i epok, a zwłaszcza tym, które nadal doświadczają traumy gwałtu, tortur i śmierci" - powiedziała artystka, cytowana w informacji.

"To miejsce medytacji i bezruchu, pomnik/antypomnik, który ofiarowuje nowe formy rozumienia, czym jest pamięć zbiorowa w jej pełni, porzucając narrację o dominacji i monumentalizmie. Tworzy i celebruje wizję przyszłości ludzkości jako horyzontalność, opartą na pokoju" - wyjaśniła Weiss.

Początek performansu - 7 sierpnia o godz. 14 w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Konferencja prasowa i spotkanie z Moniką Weiss wokół premiery monografii poświęconej przedsięwzięciu "Nirbhaya" rozpocznie się o godz. 15. Poprowadzi je Weronika Elertowska.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne