EN

23.04.2021, 14:10 Wersja do druku

Ornontowice. Nie żyje Stefan Owczarek, założyciel i aktor Teatru Naumionego

23 kwietnia odszedł Stefan Owczarek, propagator kultury śląskiej, twórca związany z amatorskim ruchem teatralnym, założyciel i aktor Teatru Naumionego z Ornontowic.

fot. Karol Wiśniewski/mat. teatru

Z ruchem teatralnym na Śląsku związany był już w latach siedemdziesiątych XX w. Wtedy wystąpił w spektaklach „Balladyna”, „Damy i Huzary”, „Wesele na Górnym Śląsku”. Wraz z grupą przyjaciół, po bez mała 30-leniej przerwie, zainicjował powstanie Teatru Naumionego w Ornontowicach. Jako aktor tego teatru stworzył znakomite kreacje w spektaklach  „Marika” (Ojciec), „Kopidoł” (Ojciec), „Szac” (Edek). Jego zaangażowanie, niezwykła sceniczna osobowość i talent przyniosły mu uznanie publiczności oraz liczne nagrody.

Wraz z Teatrem Naumionym otrzymał m.in. specjalną Złotą Maskę Województwa Śląskiego „za kultywowanie tradycji śląskich”, nagrodę im. Wojciecha Korfantego „dla instytucji szczególnie zasłużonej dla Górnego Śląska”, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wspomniane wyżej spektakle. Był wspaniałym, ciepłym człowiekiem, który swoją artystyczną pasją potrafił zarazić kolejne pokolenia artystów amatorów. W jego osobie słowo „amator” realizowało swój najgłębszy sens – miłośnika w pełni oddanego swojej artystycznej pasji.  

Rodzinie i bliskim Stefana Owczarka składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 kwietnia o godzinie 13.00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Ornontowicach.

Zespół Teatru Naumionego z Ornontowic


w spektaklu "Szac", Teatr Naumiony / fot. Karol Wiśniewski

Źródło:

Materiał nadesłany