EN

9.09.2020, 09:48 Wersja do druku

Opole. Teatr Kochanowskiego otwiera sezon

Choć Teatr im. J. Kochanowskiego "gra na budowie" (ze względu na modernizację, jak i ograniczenia narzucone przez stan epidemii), od października do grudnia odbędą się w Opolu aż cztery premiery, maraton teatralny oraz zostanie zainaugurowany nowy program związany ze sceną Modelatornia.

mat. teatru

Chęć spotkania się z Wami i wspólnego doświadczania sztuki sprawia, że z zapałem podejmujemy wyzwania stawiane przez „nową normalność” i trwające obecnie prace modernizacyjne gmachu teatru. 

Sezon 2020/2021 otwieramy wciąż jeszcze „grając na budowie”. Do końca roku będziemy stopniowo uruchamiać kolejne sceny naszego teatru zaczynając od Modelatorni, na której regularnie prezentować będziemy tytuły z naszego repertuaru.

Za nami już pierwsze prezentacje spektaklu „Miejskie ziółka” w reżyserii Nataszy Sołtanowicz, który powstał we współpracy z Festiwalem Łódź 4 Kultur, gdzie miał swoją premierę. To muzyczny spektakl rozgrywający się w postapokaliptycznym świecie, gdzie stery przejmuje natura, a człowiek traci kontrolę nad dotychczas podporządkowaną własnym potrzebom przestrzenią miasta.  Na opolską premierę „Miejskich ziółek” zapraszamy w pierwszy weekend października. 

Z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy wchodzimy w ostatni etap przygotowań do premiery „Króla Leara” Williama Shakespeara w reżyserii Anny Augustynowicz. W tytułowej roli wystąpi Mirosław Zbrojewicz, a towarzyszyć mu będą – odwrotnie niż w czasach szekspirowskich – wyłącznie kobiety. Premiera w Legnicy odbędzie się 12 września. W Opolu premiera „Króla Leara” zaplanowana jest na 27 listopada.

Niedawno wystartowaliśmy z próbami do spektaklu „Amator’2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Przygotowywany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach spektakl nawiązuje do filmu Krzysztofa Kieślowskiego. Porusza temat wolności jednostki, za którą, niezależnie od czasów, musi iść odpowiedzialność za własne wybory. Premiery zaplanowane są na 7 listopada (Teatr Śląski, Katowice) i 20 listopada (Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole).

Z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu przygotowaliśmy wspólnie spektakl „Gargantua i Pantagruel” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Przedstawienie było już prezentowane toruńskiej publiczności, a deskach opolskiego teatru tę przewrotną adaptację XVI-wiecznej epopei fantastycznej zagramy po raz pierwszy w grudniu. 

Również w grudniu odbędzie się czwarta już edycja Opolskiego Maratonu Teatralnego. Podczas wybranego weekendu zaprezentujemy najnowsze produkcje bieżącego sezonu. 

Festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne musi zostać przeniesiony na wiosnę 2021 roku. Będzie to wyjątkowa edycja, zadbamy o odpowiednie warunki do bezpiecznej prezentacji najlepszych osiągnięć polskiej klasyki jak najszerszej widowni. O szczegółach dotyczących OKT poinformujemy w niedalekiej przyszłości. 

W tym sezonie zainicjujemy również nowy, trzyletni program Triennale na Scenie Modelatornia. Chcemy nadal wspierać poszukujących artystów z dziedziny teatru, a także innych twórców zainteresowanych sztukami performatywnymi. W ramach działań wokół Modelatorni planujemy m.in. międzynarodowy konkurs, nowe produkcje, czytania dramatów, rezydencje twórcze, warsztaty artystyczne i otwarte debaty. Projekt od strony teoretycznej zainauguruje międzynarodowe forum #UnderConstruction, podczas którego otworzymy debatę na temat nowego kształtu programowania teatru i jego społecznej przyszłości w obliczu globalnej pandemii. Pierwszym działaniem artystycznym w ramach Triennale na Modelatorni będzie autorski spektakl przygotowywany przez reżyserkę Annę Karasińską. 

Wierzymy, że mimo sytuacji, w jakiej postawiła nas pandemia, sezon 2020/2021 będzie pełen wartościowych emocji. Mamy nadzieję, że najbliższe miesiące zbliżą nas do siebie i sprawią, że odczujemy czym jest solidarność. Liczymy także, że bez przeszkód zrealizujemy wszystkie plany dotyczące premier, festiwali teatralnych i współpracy międzynarodowej. 

Norbert Rakowski, Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

TEATR OPOLE - TEATR WIELU GŁOSÓW,  RÓŻNYCH SPOJRZEŃ

Repertuar: teatropole.pl

Modelatornia: teatropole.pl 

Aktualności: facebook.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne