W sobotni wieczór w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera spektaklu "Negatyw" - sztuki w reżyserii Davida Paski - powstałej z okazji 80-lecia zakończenia II wojny światowej, będącej międzynarodową koprodukcją artystów z Polski, Niemiec i Słowacji.
Jak poinformowało biuro prasowe Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, sobotnia premiera sztuki "Negatyw" to efekt współpracy aktorów z Opola, Teatru Jana Palarika w Trnawie (Słowacja) oraz Digital Theatre Academy w Dortmundzie (Niemcy).
"Każda z trzech części powstała w ścisłej współpracy z inną instytucją teatralną, z udziałem różnych zespołów aktorskich i twórczych. Wszystkie elementy połączy technika streamingu, umożliwiająca prezentację na dwóch scenach jednocześnie.
"Reżyserem projektu jest David Paska, który konsekwentnie eksploruje granice między dokumentem a fikcją sceniczną, nadając każdej części tryptyku unikalny wyraz" - wyjaśnia TJK w Opolu.
Szuka powstała z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej opowiada o pamięci, historii i walce z obojętnością poprzez trzy historie: aktora Stefana Luxa, który w 1936 roku pojechał do Genewy, żeby zaprotestować przeciwko nazistowskim Niemcom, żydowskiej fotografki Faye Schulman, zakopującej w 1943 roku cenne negatywy i urodzonych w Trnawie pisarzy Alfreda Wetzlera i Rudofa Vrba, którzy w 1944 roku uciekają z obozu koncentracyjnego, żeby spisać jedno z kluczowych świadectw XX wieku.