EN

29.09.2020, 17:28 Wersja do druku

Opole. Premiera "Miejskich ziółek" w Teatrze im. J. Kochanowskiego

mat. teatru

Inne aktualności

Już w najbliższą sobotę, na deskach sceny Modelatornia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, zobaczyć będziemy mogli premierowy pokaz spektaklu "Miejskie ziółka" w reż. Nataszy Sołtanowicz. Najbliższe prezentacje: 3 i 4 oraz 23, 24 i 25 października.

Miejska flora: mchy, trawy, chwasty, kwiaty, krzewy i drzewa. Natura walczy o każdą niezagospodarowaną przez człowieka przestrzeń, wpisuje się w architekturę miasta i zmienia jego krajobraz. Co by było, gdyby pewnego dnia człowiek stracił kontrolę, a przyroda przejęła utraconą władzę nad betonową metropolią? Choć rośliny towarzyszą nam przez całe życie, czasem zapominamy o ich istnieniu. Tak powszechne – stają się niewidoczne. Dopiero ich brak zmusza do refleksji. „Miejskie Ziółka” to muzyczny spektakl przedstawiający postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Rytm miejskiej muzyki przeplatać się tu będzie z muzycznym pejzażem natury. Mitologie i obyczaje dotyczące świata roślin splotą się z pytaniami na temat ekologii i wspólnej przyszłości ludzi w naturze. Spektakl dla widzów w wieku 10 - 18 lat.

Natasza Sołtanowicz - studentka V roku reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych im. St.Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu i kompozytorka. Współpracowała jako asystentkareżysera przy spektaklach Agaty Dudy-Gracz, Mariusza Trelińskiego i Agnieszki Glińskiej.Uhonorowana nagrodą Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz stypendium wProgramie Ministra Kultury „Młoda Polska”. Jej najważniejsze prace teatralne to spektakl„Dziwaczki”, który pokazywany był m.in. na Festival d'Avignon OFF we Francji a także zdobyłnagrodę GRAND PRIX na festiwalu Theater Networking Talents w Rumunii oraz „Pasztety, doboju!” w Nowym Teatrze w Słupsku. W przyszłym roku wyreżyseruje pierwszy spektakl na areniemiędzynarodowej w Marin Sorescu National Theater w Rumuni.

Joanna Kowalska - dramaturżka, aktorka i autorka tekstów piosenek w spektaklach teatralnych. Absolwentka AST we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z teatrami dramatycznymi i lalkowymi w całej Polsce m.in. Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem im. Horzycy w Toruniu, Teatrem J. Kochanowskiego w Opolu oraz TLiA w Wałbrzychu, Teatrem Guliwer w Warszawie. Interesuje ją adaptacja teatralna literatury dla dzieci i młodzieży oraz teatr dokumentalny.

Marianna Syska - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu na kierunku Rzeźba. Od 2018 roku pracownik akademicki na stanowisku asystenta w Pracowni Projektowania Ubioru Kreacyjnego, wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii. W wolnych chwilach, pomiędzy realizacjami scenograficznymi, a eksperymentami krawieckimi z rodzącymi się młodymi talentami na wrocławskiej ASP , buszuje po lumpeksach i targach staroci, nadając rzeczom nowy sens. W myśl postawy humanistycznej działa wraz z Fundacją Sztuka Forma, tworząc przestrzeń dla intermedialnych spektakli dedykowanych dzieciom z niepełnosprawnościami.Niezależny scenograf, rzeźbiarz,performer i muzyk- śpiew i lira korbowa.

Grzegorz Bieńko - Ukończył studia w kierunku akustyki i realizacji dźwięku na Politechnice Wrocławskiej, a swoje umiejętności szlifował pod okiem takich osób, jak między innymi Marcin Bors, znany producent muzyczny i realizator studyjny. Współpracował z wieloma muzykami klasycznymi, lektorami, wokalistami i reżyserami podczas sesji nagraniowych oraz premier różnorodnych projektów i spektakli. Jako realizator nagrań i osoba odpowiedzialna za miks i mastering posiada na swoim koncie dwie oficjalnie wydane płyty, wiele zrealizowanych spektakli, nagrań i koncertów.

Partnerem i koproducentem spektaklu jest Festiwal Czterech Kultur w Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany