Warsztaty genealogiczne, zwiedzanie zabytkowego wiatraka, śląskie gry i zabawy - to część atrakcji - jakie przygotowały opolskie placówki w ramach tegorocznej „Nocy Muzeów". W części wystaw znajdują się elementy nie pasujące do całości. Za znalezienie „intruza" czekają nagrody.
Podczas 15. edycji Nocy Muzeów w województwie opolskim dla chętnych do skorzystania z możliwości odwiedzenia placówek w stolicy regionu przygotowano szereg atrakcji.
W Muzeum Wsi Opolskiej będzie można zwiedzać zabytkowy wiatrak, podziwiać zabytkowe rowery, a nawet przeszkolić się pod kątem wiedzy o własnym drzewie genealogicznym, czy spróbować chleba wypiekanego według tradycyjnej receptury w zabytkowym piecu.
Muzeum Śląska Opolskiego przygotowało bezpłatne warsztaty plastyczne dla młodzieży, oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej miejscu przemysłu w strukturze Opola. W Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej odbędzie się pokaz łazika marsjańskiego przygotowanego przez studentów uczelni, a w Muzeum Diecezjalnym będzie można obejrzeć ekspozycję poświęconą złotnictwu liturgicznemu od XV do XVIII wieku.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej i warsztaty plastyczne dla dorosłych i młodzieży. Zaplanowano także otwarcie wystawy czasowej Artyści Andersa, któremu towarzyszyć będzie koncert piosenek i projekcja filmów dokumentalnych. Po wystawie Salon Wiosenny 2023 będą oprowadzali pracownicy Galerii Sztuki Współczesnej.
Archiwum Państwowe przygotowało wystawę plenerową poświęconą opolskim festiwalom, festiwalową grę rodzinną i wykład na temat początków opolskiego festiwalu. Na miłośników dawnych fortyfikacji czekać będzie wieża piastowska przy urzędzie wojewódzkim oraz część Zamku Wysokiego przy centrum handlowym. (PAP)