EN

30.08.2023, 10:40 Wersja do druku

Opole. Dwie premiery na początek sezonu w Teatrze Kochanowskiego

Sezon 2023/2024 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego otworzą międzynarodowe koprodukcje, których polskie premiery zaplanowane są na wrzesień i październik. Realizacja tych spektakli to nasz głos w europejskiej dyskusji o problemach, które są niewygodne i stanowią tabu dla większej części społeczeństwa.

fot. mat. teatru

We wrześniu zapraszamy na spektakl „I’m Nowhere / Znikanie” wg konceptu i w reżyserii Norberta Rakowskiego. To polsko-hiszpańska produkcja powstająca we współpracy z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Fragmenty spektaklu oparte będą na nowym tekście Iwana Wyrypajewa pt. „Znikanie”.

Tematem sztuki, chowanym w Polsce wciąż pod dywan, jest eutanazja, zalegalizowana w kilku krajach Europy, w tym w Hiszpanii. Czym mierzymy wartość życia? Czy „dobra śmierć” jest wyrazem tryumfu wolności człowieka, czy też klęską systemu i więzi społecznych?

Polska premiera odbędzie się 22 września w Opolu. Premiera hiszpańska zaplanowana jest na początku października. Spektakl pokazany zostanie także w ramach najbliższego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

W październiku w Opolu kolejna międzynarodowa produkcja, czyli „The Best European Show” w reż. Harisa Pašovića. Po wielu latach przygotowań Teatr Kochanowskiego połączył siły z Teatru Malta, Słoweńskim Teatr Narodowym Nova Gorica, Fundacją Teatro Due Parma oraz Narodowym Teatrem Kosowa.

Haris Pašović diagnozuje kondycję europejskiego teatru i przygląda się jego związkom z demokracją. Jako portret zamkniętego środowiska „The Best European Show” pokazuje systemowe patologie oraz proponuje dialog o współczesnej Europie i relacjach sztuki z władzą.

W obsadzie spektaklu znaleźli się aktorzy i aktorki z Włoch, Kosowa, Malty, Słowenii, Niemiec, Francji i Polski. Opolska premiera „The Best European Show”, która odbędzie się 13 października, rozpocznie europejski tour spektaklu. Kolejne prezentacje zaplanowane są we Włoszech, na Malcie, w Słowenii oraz w Kosowie.

Współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami jest dla nas niezwykle istotna. Realizując międzynarodowe koprodukcje, włączamy się w rozmowę o demokracji, prawach człowieka i wolnościach obywatelskich. Jesteśmy przekonani, że teatr to potężne narzędzie do inspirowania debat oraz budowania porozumienia, poprzez ukazywanie różnych punktów widzenia i perspektyw.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne