EN
1.12.2022, 13:19 Wersja do druku

Olsztyn. Trwa nabór do 4. edycji Studium Reportażu Teatru Jaracza

Zajęcia poprowadzi Włodzimierz Nowak - reporter, który przez kilka lat kierował "Dużym Formatem", a obecnie pracuje dla "OKO Press".

Do szkoły opowieści może zgłosić się każdy bez względu na miejsce zamieszkania czy profesję. Wiek, to 17+. - Tu nie chodzi tylko, by doskonalili się profesjonaliści, ktoś, kto np. pisze krótkie formy i chce nauczyć się reportażu albo dużego wywiadu. Zależy nam, by dotrzeć do środowisk, które są w pewnym sensie porzucone przez opowieść głównego nurtu. Ci nieopowiedziani, być może, kiedy posiądą umiejętność sztuki opowiadania, sami zapiszą swoją historię, bliskich, swojego środowiska, miejscowości i w ten sposób wkroczą do głównego nurtu narracji - przekonywał w trakcie pierwszej edycji studium Włodzimierz Nowak. Dziś dodaje:

- Jest dookoła tyle historii do opowiedzenia, w tym takich koniecznych, które mogą przepaść i nic ich nie zastąpi. Albo koniecznych w tym sensie, że trzeba interweniować, pomóc gdzieś dobrą opowieścią. Pomóc coś ważnego zrozumieć. Dlatego należy nasze umiejętności opowiadania stale doskonalić.

"Interesują mnie historie, które opowiadamy po coś"

Jakich historii oczekuje prowadzący warsztaty? - Z wiekiem coraz mniej obchodzą mnie historie opowiedziane tylko dlatego, że coś wydaje się ciekawe albo niespotykane. No i cały ten lifestyle. To jedna wielka strata czasu. Bardziej interesują mnie historie, które opowiadamy po coś, a nawet żeby jakoś interweniować w ten nasz świat zapadający się w kryzysach. Więc do takiego zaangażowania w pisanie będę namawiał - zaznacza Nowak. I podkreśla, że całe warsztaty to ćwiczenia praktyczne. - Nie zajmujemy się historią czy teorią reportażu, tylko piszemy reportaż.

Dodajmy, że chodzi o reportaż literacki, z którego słynie polska szkoła reportażu.

- Traktujemy go jako dobrą, sprawdzoną przez dekady metodę opowiadania. Dlatego próbujemy się jej nauczyć, czerpiąc z warsztatu reportera, ucząc się, że rzeczywistość dookoła jest znacząca, a jej fragmenty bywają dobrą metaforą, tylko trzeba to dostrzec - mówi były redaktor "DF".

Teksty trafiają do druku

Reportaże pisane w Studium doczekały się specjalnego wydanie w formie „książki-pudełka" (2020) zaprojektowanej przez prof. Macieja Buszewicza. Były też czytane na scenie i publikowane w formie filmów i nagrań audio. Teksty powstałe w Studium są publikowane w krajowych mediach. Niedawno jeden z nich - „Bracia weekend – królowie maty" o romskich zapaśnikach z Olsztyna - autorstwa Ewy Krypciak opublikowaliśmy na łamach "Wyborczej Olsztyn".

Studium to także spotkania z wybitnymi reporterami i mistrzami opowieści, min.: Małgorzatę Szejnert, Annę Bikont, Mikołaja Grynberga, Wojciecha Tochmana, Karolinę Kuszyk, Annę Wylegałę, Katarzynę Surmiak-Domańską, Olę Zbroję, Martę Abramowicz, Olgę Gitkiewicz, Szymona Opryszka, Annę Goc, Magdalenę Grzebałkowską, Jacka Hugo-Badera, Ewę Winnicką, Cezarego Łazarewicza, Dominika Czapigo oraz Zbigniewa Brzozę.

- Ostatnio w Jaraczu rozmawialiśmy o książce „Głusza" Anny Goc, reporterki Tygodnika Powszechnego. Przyszli głusi z Olsztyna. Cała widownia migała, potem wchodzili na scenę, siadali w fotelu i migali swoje historie. Dwie tłumaczki języka migowego ledwo nadążały. Dawno nie byłem tak poruszony, i myślę, że nie tylko ja - wspomina Nowak.

„Opowiedzmy Warmię, opowiedzmy Mazury"

Rekrutacja do kolejnej odsłony studium potrwa do 12 grudnia. Organizatorzy proszą osoby aplikujące o przesłanie: CV pogłębionego o zainteresowania literackie, reporterskie lub badawcze, danych kontaktowych, krótkiego listu motywacyjnego oraz trzech wstępnych pomysłów na reportaż (tematy). Myśl przewodnia warsztatów brzmi: „Opowiedzmy Warmię, opowiedzmy Mazury", dlatego też wszystkie pomysły powinny dotyczyć Warmii i Mazur, choć niekoniecznie poruszać typowo warmińsko-mazurskie historie, chętnie widziane są także bardzo współczesne tematy, zdarzenia, opowieści z regionu.

Chętni do udziału w Studium więcej szczegółów znajdą na stronie teatru. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: [email protected]

Warsztaty będą trwały pół roku – do końca maja. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Zajęcia będą prowadzone w wybrane soboty. Zwykle będą to dwie soboty w miesiącu. W wyjątkowych sytuacjach zajęcia będą prowadzone on-line. Ostateczna grupa uczestników zostanie wyłoniona 14 grudnia 2022 r.

Tytuł oryginalny

Trwa nabór do czwartej edycji Studium Reportażu Teatru Jaracza w Olsztynie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Olsztyn” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Robert Robaszewski

Data publikacji oryginału:

30.11.2022