EN

19.02.2021, 10:46 Wersja do druku

Olsztyn. Teatr Jaracza wrócił do grania na żywo

Olsztyńska scena z radością ogłasza powrót do grania spektakli na żywo. To moment wyczekiwany zarówno przez zespół Teatru, jak i widzów.

Fot. Mat. teatru

Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza widzów aż na cztery premiery. To przedstawienia „Witamy w Zagarno”, „Jak wam się podoba”, „Bierki” i „Lekarz na telefon”. Oprócz premier Teatr wznawia inne tytuły i zapowiada wystawę prac prof. ASP Macieja Buszewicza.

Pierwsza z nich już się odbyła w walentynkową niedzielę 14 lutego

Nietuzinkowy spektakl uczniów

„Witamy w Zagarno” w reżyserii Olgi Borys to spektakl dyplomowy uczniów III roku Studium Aktorskiego działającego przy olsztyńskiej scenie.

To melanż nietuzinkowej muzyki z pogranicza kabaretu i popu oraz mocno uruchamiających wyobraźnię tekstów Formacji Nieżywych Schabuff. Pojawią się piosenki takie jak „Klub wesołego szampana”, „Palę faję”, „Baboki” czy „Żółty rower”.

Tytułowe Zangaro nawiązuje do fikcyjnego afrykańskiego skorumpowanego państwa z filmu „Psy wojny", które stało się symbolem bezprawia i kacykostwa. W spektaklu Zangaro podobnie, jak to filmowe, pozostawia wiele do życzenia. Młodzi bohaterowie spotykają się nielegalnie na strychu, ostatnim już może przyczółku bezpieczeństwa w nieprzyjaznej rzeczywistości. To ich enklawa, gdzie mogą komentować to, co dzieje się na zewnątrz, snuć plany na przyszłość, przeżywać miłosne wzloty i upadki, żartować, płakać, krzyczeć, czuć się wolni.

Szekspir na Dużej Scenie

„Jak wam się podoba” to znana i często wystawiana komedia Szekspira o wygnanej dziewczynie, która ukrywa się w przebraniu chłopaka i wywołuje tym serię pomyłek.

Oto Rozalinda ucieka z dworu tyrana do Lasu Ardeńskiego, gdzie podaje się za mężczyznę - Ganimeda. W Rozalindzie zakochuje się Orlando, z kolei urokowi Ganimeda ulega Febe... a to tylko jeden z wielu elementów miłosnego qui pro quo.

Choć na pierwszy rzut oka treść sztuki wydaje się naiwna, to znajdujemy w niej aktualne, ważkie tematy, choćby poszukiwanie tożsamości w różnych kostiumach i rolach społecznych. Równie ciekawe jest miejsce ucieczki - Las Ardeński - z dala od miejskiego gwaru i despotycznych rządów jawi się jako przestrzeń do życia w zgodzie z naturą. Schronienie znajduje w nim wspólnota ludzi, którzy są otwarci, cenią równość i braterstwo. Może to utopia, ale tak pociągająca i piękna.

Premiera spektaklu odbędzie się 20.02 o godz. 19:00 na Scenie Dużej

Teatr nie zwalnia tempa

Na marzec Teatr Jaracza zaplanował pokazy znanych i lubianych przez publiczność spektakli. To jednak nie wszystko. W marcu odbędą się premierowe pokazy dwóch spektakli.

Pierwszą ze wspomnianych premier zaplanowano na 5 marca. Będzie to spektakl „Bierki” w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

Przedstawienie było przygotowane pod koniec 2019 roku jako dyplom ówczesnego ostatniego roku Studium Aktorskiego. Teraz wraca do repertuaru z nową aktorską obsadą.

Teatr planuje spektakl pokazywać także online. Umożliwi to dofinansowanie z programu Związek Cyfrowa Polska na rejestrację „Bierek”, które otrzymała olsztyńska scena otrzymała .

Kolejne teatralne propozycje Jaracza na marze to: „Opętani” w reżyserii Igora Gorzkowskiego, „Ravensbrück. Miasto kobiet” w reżyserii Zbigniewa Brzozy oraz reżyserowany przez Adama Nalepę spektakl „Kamień”. W marcu zobaczymy także muzyczne „Witamy w Zangaro”.

Lubiane spektakle wracają

Od 11 marca na Scenę Dużą teatru wraca spektakl „Opętani” powstały na podstawie powieści Witolda Gombrowicza, którą napisał pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Spektakl „Opętani” to znakomita intryga kryminalna, w której nie brak romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.

Z kolei od 12 marca widzowie będą mieli okazję zobaczenia poruszającego spektaklu„Ravensbrück. Miasto kobiet”. Monodram w wykonaniu Barbary Prokopowicz, w reżyserii Zbigniewa Brzozy, ukazuje rzeczywistość obozową oczami tej, której udało się przeżyć piekło Ravensbrűck i mówi o nim w imieniu tysięcy tych, które nie miały tyle szczęścia. To przejmująca opowieść o sile ducha kobiet, ich solidarności i dobroci, historia fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii między więźniarkami z wielu krajów świata.

Spektakl „Kamień” opowiada dzieje pewnego domu, który między 1933 i 1993 rokiem trzykrotnie zmieniał właścicieli. Jego losy stają się pretekstem do opowiedzenia trudnej i zdecydowanie niejednoznacznej historii rodzinnej. Historia ta jest podobna do opowieści z różnych państw i miast. Przedstawienie wraca na afisz 26 marca.

Jednoosobowa farsa

27 marca, na Międzynarodowy Dzień Teatru, Jaracz zaplanował premierę farsy „Lekarz na telefon”. Ginekolog Jacek Łagoda utknął w swoim gabinecie z powodu złamanego klucza w drzwiach. Na szczęście ma przy sobie telefon i to nie jeden, a trzy. Mężczyzna, czekając na ślusarza, desperacko próbuje pozałatwiać pilne zobowiązania prywatne i zawodowe – od odebrania dzieci z przedszkola po odebranie porodu – wszystko przez telefon. Pierwsze drobne kłamstwo pociąga za sobą kolejne i tak dochodzi do ekstremalnego zamieszania.

„Lekarz na telefon” to zwariowana, zabawna, świetnie napisana jednoosobowa farsa pełna aktualnych kontekstów, kpiąca z wielkomiejskich mód.

W roli ginekologa w tarapatach występuje Dawid Dziarkowski.

Premiera spektaklu odbędzie się 27.03 o godz. 19:00 na Scenie Dużej

Wystawa plakatu teatralnego

Teatr Jaracza planuje także przygotowanie wyjątkowej wystawy plakatu teatralnego autorstwa Maciej Buszewicza, profesora Akademii Sztuk Pięknych oraz jednego z najbardziej uznanych polskich grafików. Na wystawie znajdzie się ponad 20 prac przygotowanych dla olsztyńskiej sceny. Towarzyszyć jej będą multimedialne pokazy fotografii ze spektakli Jaracza. Wystawa w foyer Sceny Dużej Teatru otwarta ma zostać w lutym.

Ponadto, Teatr ma dobrą wiadomość dla posiadaczy voucherów, których termin upłynął wraz z końcem 2020 roku. Jaracz przedłuża ich ważność o miesiąc od 14 lutego.

Szczegółowy repertuar na stronie www.teatr.olsztyn.pl

Źródło:

Materiał własny