Logo
Aktualności

Olsztyn. Teatr im. Jaracza przygotowuje spektakl „Erotyczne immunitety, sex i transformacja”

19.05.2026, 17:34 Wersja do druku

Aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie przygotowują spektakl „Erotyczne immunitety, sex i transformacja” w reżyserii Wiktora Rubina. Twórcy tłumaczą, że punktem wyjścia do opisania początków polskiej demokracji, stała się historia inspirowana „Pamiętnikiem Anastazji P.”

fot. mat. teatru

Premiera odbędzie się 22 maja.

Jak podali we wtorek podczas konferencji twórcy, przedstawienie przygotowane przez Wiktora Rubina wspólnie z dramaturżką Jolantą Janiczak przenosi widzów do Warszawy początku lat 90. XX w. - czasu transformacji ustrojowej, narodzin nowych elit i rzeczywistości, w której polityka, media oraz prywatne interesy przenikają się na każdym kroku.

Reżyser Wiktor Rubin powiedział PAP, że pamiętniki Anastazji P., które są punktem wyjścia dla spektaklu, stały się swego rodzaju kapitałem kulturowym.

- Była to pierwsza seksafera w życiu parlamentarnym w Polsce. My w tej historii skupiamy się na latach 90, które niosą wielkie zmiany. To czas transformacji, strajków, szalejącej inflacji, częstych zmian władzy. Z drugiej strony jest kapitalizm, który przynosi wolność gospodarczą, ale i liberalną narrację także w sferze obyczajowej, erotycznej - powiedział reżyser.

Dodał, że „początki polskiej demokracji pokazują świat, w którym nieformalne układy i nocne rozmowy mają często większe znaczenie niż parlamentarne debaty, bo Sejm pracuje dniem i nocą nie zawsze nad ustawami”.

- Interesuje nas spotkanie erotyki i życia politycznego i jak pożądanie wpływa na życie i decyzje posłów - podkreślił.

Kreująca postać Anastazji P. Milena Gauer powiedziała PAP, że pamięta Anastazję P. z wiadomości wieczornych. - Miałam wówczas 10 - 11 lat. Oglądałam tę historię z wypiekami na twarzy, a rodzice nie za bardzo chcieli mi wyjaśnić o co chodzi - dodała.

- W sztuce szukam odpowiedzi na pytanie, czy Anastazja jest dobrym motywem do zbadania politycznego spojrzenia na seksualność zarówno kobiecą jak i męską. Interesują mnie kwestie: co komu wolno i jak to jest postrzegane społecznie?. Tekst, która napisała Jolanta Janiczak, nie jest tekstem absolutnie wprost. To nie jest obyczajowa powieść, to pretekst do rozmowy o ważniejszych sprawach - zaznaczyła.

Wydanie pamiętnika Anastazji P. było jednym z najbardziej komentowanych obyczajowo i politycznie epizodów początków III RP.

Za Anastazję Potocką podawała się Marzena Domaros niezamożna dziewczyna ze wsi Zblewo. Twierdziła, że jest reporterką „Le Figaro” i z łatwością zdobyła dostęp do politycznych gabinetów i sejmowych kulis, odkrywając mechanizmy władzy, ambicji oraz relacji budowanych poza oficjalnym obiegiem. Przedstawiała się jako córka hrabiego Potockiego i eks- właścicielka Pałacu w Walewicach, gdzie miała założyć Stowarzyszenie Pani Walewskiej.

Duet twórców Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak w 2024 r. przygotowali w Olsztynie spektakl „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z wami” - opowieść o losach jednej z dwóch wizjonerek z Gietrzwałdu: Justyny Szafryńskiej. 

Źródło:

PAP

Sprawdź także