EN

30.08.2021, 08:30 Wersja do druku

Olsztyn. „Powroty” z Olsztyńskiego Teatru Lalek w sieci

 Olsztyński Teatr Lalek zaprasza do obejrzenia za pośrednictwem Internetu premiery spektaklu „POWROTY”, która odbędzie się 1 września br. o godz.19.

Projekt ten zrealizowany jest ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Spektakl porusza temat Holokaustu widzianego oczami kobiet z różnych czasów, miejsc, środowisk. Usłyszymy głosy, które ujawniają bolesne wspomnienia skrywane w ich pamięci. Każda z bohaterek odkryje przed nami inne oblicze pamięci o zagładzie.

Sztuka jest efektem wielomiesięcznej pracy artystów związanych z Olsztyńskim Teatrem Lalek, którzy od początku ubiegłego sezonu teatralnego zdobywają wiedzę, by podtrzymać pamięć o ofiarach obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W pracy nad spektaklem, jego twórcy odnoszą się także do pamięci lokalnej, przypominając nieoczywistą historię olsztyńskiego getta oraz transportów Żydów z terenów Warmii i Mazur do obozu zagłady w Oświęcimiu.

Fragment spektaklu zainspirowany jest historią rodziny Ovitz, której członkowie stanowili obiekt badań doktora Mengele.

Piosenka znajduje się w książce pt. "Sercem byliśmy wielcy" (Yehuda Koren, Eilat Negev) W sztuce można usłyszeć Hymn Szkoły Podstawowej im. Pomnika Dzieci i Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Autor słów pozostaje nieznany.

Spektaklowi towarzyszy wernisaż wystawy o tym samym tytule.

Wiek widza 14+

Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w dniu premiery ( 1 września o godz. 19.00) za pośrednictwem streamingu. Więcej szczegółów na stronie internetowej Teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne