EN
28.08.2020, 08:44 Wersja do druku

Olsztyn. "Opętani", ostatnia premiera wakacji w Teatrze Jaracza

Mat. teatru

 - To znakomita intryga kryminalna pełna romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy - zapowiadają twórcy spektaklu "Opętani" w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. 

 Pisaną w odcinkach i pod pseudonimem Z. Niewieski powieść Witolda Gombrowicza wziął na warsztat Igor Gorzkowski.

– Teatr chętnie korzysta z mniej odkrytych dzieł literatury i „Opętani” są właśnie takim tekstem – tłumaczy reżyser i dramaturg, dwukrotnie nagradzany na sopockim Festiwalu Dwa Teatry. – Mamy tam dużo stylizacji literackich: od romansu, przez powieść gotycką po elementy horroru. I dodaje: - Do tego znajdujemy w nim bardzo wyraziste postacie, jak choćby Maję Chochołowską, która moim zdaniem jest najciekawszym portretem kobiety, stworzonym przez Gombrowicza, bardzo aktualnym, szukającym swojego miejsca, wyobcowanym.

Z kolei pisarz Mariusz Sieniewicz w programie do spektaklu napisał, że „Opętani” są wzorcową warsztatowo przygodą pióra wysokoartystycznego z gatunkiem poślednim. - Niewieski słał do „Kuriera Czerwonego” i „Expressu” kolejne odcinki, odbierając pierwsze splendory od „taksówkarzy i przekupek straganowych” - przypomniał pisarz. - Pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ niektóre były niczym nóż w plecy. Pewna dama z ówczesnej warszawki perorowała: „Dopiero czytając »Opętanych«, dostrzega się bzdury Ferdydurke. Jestem przekonana, że Gombrowicz nie potrafiłby napisać takiej książki”.

Miejsce: Teatr Jaracza w Olsztynie (ul. 1 Maja 4, Duża Scena), pokaz przedpremierowy 28 sierpnia, a oficjalna premiera 29 sierpnia, zawsze o godz. 19. Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.

Tytuł oryginalny

Ostatnia premiera wakacji w Teatrze Jaracza w Olsztynie. To intryga kryminalna

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Olsztyn” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.