- To znakomita intryga kryminalna pełna romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy - zapowiadają twórcy spektaklu "Opętani" w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.
Pisaną w odcinkach i pod pseudonimem Z. Niewieski powieść Witolda Gombrowicza wziął na warsztat Igor Gorzkowski.
– Teatr chętnie korzysta z mniej odkrytych dzieł literatury i „Opętani” są właśnie takim tekstem – tłumaczy reżyser i dramaturg, dwukrotnie nagradzany na sopockim Festiwalu Dwa Teatry. – Mamy tam dużo stylizacji literackich: od romansu, przez powieść gotycką po elementy horroru. I dodaje: - Do tego znajdujemy w nim bardzo wyraziste postacie, jak choćby Maję Chochołowską, która moim zdaniem jest najciekawszym portretem kobiety, stworzonym przez Gombrowicza, bardzo aktualnym, szukającym swojego miejsca, wyobcowanym.
Z kolei pisarz Mariusz Sieniewicz w programie do spektaklu napisał, że „Opętani” są wzorcową warsztatowo przygodą pióra wysokoartystycznego z gatunkiem poślednim. - Niewieski słał do „Kuriera Czerwonego” i „Expressu” kolejne odcinki, odbierając pierwsze splendory od „taksówkarzy i przekupek straganowych” - przypomniał pisarz. - Pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ niektóre były niczym nóż w plecy. Pewna dama z ówczesnej warszawki perorowała: „Dopiero czytając »Opętanych«, dostrzega się bzdury Ferdydurke. Jestem przekonana, że Gombrowicz nie potrafiłby napisać takiej książki”.
Miejsce: Teatr Jaracza w Olsztynie (ul. 1 Maja 4, Duża Scena), pokaz przedpremierowy 28 sierpnia, a oficjalna premiera 29 sierpnia, zawsze o godz. 19. Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.