27.03.2021, 08:18 Wersja do druku

Olsztyn. Artyści z Polski i świata stworzyli Wstęgę Nadziei dla Białorusinów

Inne aktualności

Artyści z Polski, Litwy, Francji, USA i Kanady stworzyli tkaniny w kolorach biało-czerwonych poświęcone Białorusinom. Osoby związane z olsztyńską Fundacją "Borussia" zszywają te tkaniny w jedno i tworzą Wstęgę Nadziei. "Mamy nadzieję, że w ten symboliczny sposób okażemy wsparcie Białorusinom" - mówią.

Inicjatywa stworzenia Wstęgi Nadziei dla Białorusinów narodziła się kilka miesięcy temu podczas spotkania osób związanych z olsztyńską Borussią i pani Stasi, która mieszkała wówczas na Białorusi.

"Nasz gość był poddawany na Białorusi represjom, szykanom , pani Stasia nam o tym opowiadała. A przy okazji powiedziała, że jej mama tworzyła w Witebsku tkaniny artystyczne. Wówczas Ewa Pohlke wpadła na pomysł stworzenia akcji artystycznej, w której główną rolę odegrają tkaniny" - powiedziała PAP Ewa Romanowska z Borussi.

Borussia i związani z nią artyści zaapelowani do osób tworzących tkaniny, by stworzyli dzieła w kolorach tradycyjnej, biało-czerwonej flagi Białorusi. Tkaniny miały być kwadratami o boku 30 cm. Osoby zaangażowane w akcję zszywają teraz wszystkie nadesłane prace, w sumie ponad 130, w ogromną, kilkudziesięciometrową Wstęgę Nadziei. "Chcielibyśmy ją pokazać szerszej publiczności, mamy zaproszenia od wielu galerii i miast ale na razie, z powodów pandemii, nie możemy wskazać, gdzie i kiedy będzie można zobaczyć je na żywo. Na pewno pokażemy tę Wstęgę w internecie" - zapowiedziała Romanowska.

Na apel Borusii odpowiedziało ponad 50 artystów z Polski, Litwy, USA, Kanady i Francji. "Tkaniny stworzyli też artyści z Białorusi ale mamy tylko ich zdjęcia, bo nie ma ich jak przewieźć przez granicę" - przyznała Romanowska. Tkaniny stworzyli artyści posługujący się wieloma technikami, większość z nich wyraża hasła solidarności z Białorusinami, pojawiają się na pracach symbole Viktorii, czy hasła zapewniające o wsparciu walczących z władzą Białorusinów.

Najstarsza osobą, która dołączyła do akcji to 100-letnia Danuta Jaworska-Thomas, która nadesłała Borusii pracę przedstawiającą serce, a zatytułowaną "Miłością dzielimy się jak chlebem".

Kuratorami projektu Wstęga Nadziei są malarze Ewa Pohlke i Gintautas Vaicys. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne