EN

21.04.2021, 09:27 Wersja do druku

Obywatel(s)ki teatr piosenki

"Uwaga, tu Obywatelka!" - recital Karoliny Micuły na Festiwalu Off-Północna w Łodzi, pokaz online. Pisze Artur Stanek.

fot. mat. teatru

W dniach 10-18.04.2021r. odbył się - w formule online - Festiwal Off-Północna, czyli festiwal małych form wokalno-aktorskich. Głównym punktem programu był III Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, którego zwycięzcą został duet Lenda/Kozub, ale w ramach Festiwalu zaprezentowano również spektakle i koncerty towarzyszące, m.in. spektakl muzyczny Karoliny Micuły "Uwaga, tu Obywatelka!".

Premiera wydarzenia miała miejsce w 2018 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Karolina Micuła, aktorka i wokalistka z nurtu piosenki aktorskiej, jest zdobywczynią drugiego miejsca, nagrody ZAIKS-u za najlepsze wykonanie polskiej piosenki („Arahja” z repertuaru zespołu Kult) i nagrody publiczności na 38. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2017 roku.

Koncert "Uwaga, tu Obywatelka!" to de facto muzyczny monodram, w którym wykonawczyni, poprzez dobór tekstów piosenek i bezbłędną, porywającą interpretację, zabiera głos w najważniejszych sprawach, które można by podsumować jednym słowem: wolność. Nieprzypadkowo artystka wybrała teksty Kory i Grzegorza Ciechowskiego.

W znakomitym wykonaniu Karoliny Micuły, obdarzonej doskonałym głosem i totalną sceniczną charyzmą, mimo upływu czasu, piosenki z repertuaru Kory i Maanamu oraz Obywatela G.C. i Republiki, nie tracą na znaczeniu. Doskonałe są zaskakujące, bo spokojne i liryczne, interpretacje piosenek „Krakowski spleen” i „Nie pytaj o Polskę”. Wstrząsające są wykonania utworów „Witajcie w zoo” i „Biała flaga”. Bardzo dobrze w klimat koncertu/monodramu wpisują się także utwory z oryginalnego repertuaru Karoliny Micuły, jak piosenka „Piękny koniec”, wykonana po raz pierwszy na żywo właśnie na Off-Północna.

fot. mat. teatru

Szczególne miejsce w programie "Uwaga, tu Obywatelka!" zajmuje utwór „Arahja”, z tekstem Kazika Staszewskiego. Chociaż w ramach recitalu prezentowany jest w formie nagrania występu artystki na 38. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, to i tak ten fragment robi porażające wrażenie. Karolina Micuła zaśpiewała „Arahję” półnaga, pomalowana w biało-czerwone barwy. Utwór zespołu Kult powstał z inspiracji sytuacją w podzielonym Berlinie. Hipnotyzujące wykonanie Karoliny Micuły potwierdza ponadczasowość „Arahji”, a dzisiejsza Polska przegląda się w Berlinie sprzed ponad trzydziestu lat.

Muzyczno-teatralna propozycja Karoliny Micuły to doskonały przykład piosenki aktorskiej, w której najważniejszy jest tekst,  przesłanie i interpretacja. Utwory zostały zaprezentowane w intrygujących, lekko jazzujących aranżacjach. W Teatrze Muzycznym w Łodzi artystce brawurowo akompaniowali: Rafał Łępa – instrumenty klawiszowe, Michał Wilczyński – gitara, Żenia Betliński – gitara basowa i kontrabas, Radek Pilarz – perkusja, a za kierownictwo muzyczne odpowiadał Dawid Majewski.

Alternatywa, teatr, off, eksperyment, muzyka - to hasła Festiwalu Off-Północna, które doskonale łączą się w spójną artystyczną całość w monodramie muzycznym "Uwaga, tu Obywatelka!" w wybitnej interpretacji Karoliny Micuły.


Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Artur Stanek