EN
4.09.2021, 10:18 Wersja do druku

Nowy Sącz. Znamy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

fot. Piotr Droździk

Ketevan Chuntishvili, sopran z Gruzji, absolwentka Wydziału Dramatu i Mediów Uniwersytetu Muzycznego w Hanowerze, w klasie Marka Rzepki, otrzymała II nagrodę (15 tys. zł) w kategorii głosów żeńskich na XIX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Ponadto artystka ta dostała nagrodę (2 tys. zł) za najlepsze wykonanie utworu Mozarta. W kategorii głosów męskich II nagrodę (15 tys. zł) otrzymał David Roy, baryton z Polski, absolwent studiów licencjackich na kierunku wokalistyka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie Adama Zdunikowskiego.

Pierwszych nagród zarówno w kategorii żeńskiej jak i męskiej - nie przyznano.

Tuż przed północą jury ogłosiło wyniki XIX Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. „Byliście wspaniali, choć bardzo zdenerwowani. Mieliśmy więc do podjęcia trudne decyzje” – zwracała się do uczestników Konkursu Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury.

I rzeczywiście finał był bardzo nerwowy dla uczestników. Czuło się zdenerwowanie występujących, niektórzy nawet mówili, że jest to wojna nerwów. „Jestem szczęśliwa, nie spodziewałam się. Bardzo się cieszę. To wielkie wyróżnienie dla mnie” – mówiła tuż po ogłoszeniu wyników Ketevan Chuntishvili. „To mój pierwszy konkurs. Namówił mnie do niego mój polski profesor śpiewu” – podkreślała.

fot. Piotr Droździk

„Czuję radość i satysfakcję, że tak tytaniczny wysiłek został doceniony. Byliśmy bardzo zdenerwowani. Teraz dopiero zaczyna to z nas schodzić” - mówił David Roy.

W kategorii głosów żeńskich dwie III nagrody, po 8 tys. zł każda powędrowały do Marii Polańskiej (mezzosopran, Polska) oraz do Andżeliki Wiśniewskie j(mezzosopran, Polska). Jury przyznało także dwie III nagrody w kategorii głosów męskich po 8 tys. zł każda. Otrzymali je: Stanisław Napierała (tenor, Polska) i Jakub Szmidt (bas, Polska).

Ponadto przyznano cztery wyróżnienia w wysokości po 4 tys. zł każde. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Justyna Bluj (sopran, Polska); Olga Dyadiv (sopran, Ukraina); Zuzanna Nalewajek (mezzosopran, Polska); Karol Skwara (bas, Polska).

Piątkowy finał Konkursu, w którym wzięło udział 13 artystów, w tym 11 z Polski, wzbudził wiele emocji. Artyści o zwycięstwo walczyli, występując - z powodu pandemii - z towarzyszeniem fortepianu, a nie jak zazwyczaj, orkiestry. Wykonywali po dwie arie operowe wybrane przez siebie z listy konkursowej.

Artystów oceniało jury złożone ze śpiewaków, agentów operowych, pedagogów i przedstawicieli instytucji muzycznych, w którym obok przewodniczącej Małgorzaty Walewskiej zasiadali: Michael Barobeck, dyrektor castingu Opery w Grazu; Franziska Hunke, menedżerka prowadząca agencję artystyczną Artista International; Rebekah Rota, sopranistka i reżyserka, zastępca dyrektora Opery Badisches Staatstheater w Karlsruhe; Dariusz Stachura, śpiewak oraz dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi i Wojciech Maciejowski, wokalista, pedagog, profesor prowadzący klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu (sekretarz jury). 

Jury rozdzieliło wiele innych nagród i wyróżnień (pełna lista w załączeniu, w protokole jury). Pula nagród tegorocznego Konkursu wyniosła 97 tys. zł.

„Od kilku lat dostrzegam ogromny potencjał adeptów sztuki wokalnej. Mamy piękne głosy w Polsce, a wielu artystów śpiewa na wysokim poziomie, no może jeszcze nie światowym, ale przynajmniej europejskim” - mówił Dariusz Stachura, juror. „Poziom artystyczny konkursu był bardzo wyrównany. Życzymy wszystkim artystom sukcesów” – dodawał.

W sobotę, 4 września, o godz. 11:00, w Nowym Sączu, w hotelu Beskid, odbędzie się konferencja prasowa, podczas której laureaci, jurorzy, a także organizatorzy Konkursu będą do Państwa dyspozycji.

Wieczorem, o godz. 19:00, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpocznie się koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody. Koncert będzie transmitowany online na stronie: www.adasari.pl oraz na kanale YouTube Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, organizatora Konkursu.

Źródło:

Materiał nadesłany