EN
25.01.2021, 13:23 Wersja do druku

Nowy Sącz. Monodram "Kolega Mela Gibsona" online w wykonaniu Jana Pala - w piątek

Na stronie Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół"  29 stycznia odbędzie się bezpłatny pokaz monodramu Jerzego Pala (członka ZASP, oddział Kraków) "Kolega Mela Gibsona" - poinformowano na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

fot. mat. organizatora

Jak wyjaśniono, nagranie monodramu będzie dostępne bezpłatnie na stronie i kanale YouTube MCK "Sokół" 29 stycznia od godz. 14 do 22.

"+Kolega Mela Gibsona+ w reż. Tomasza Piaseckiego to relacja aktora opowiadającego o swej wyboistej drodze artystycznej i życiowej, w której otarł się o wielkość (spotkanie Mela Gibsona, entuzjastycznie przyjęta rola w klasycznej sztuce +Cyrano de Bergerac+), ale i doznał bolesnego upadku (nieudany... napad na kantor)" - czytamy na stronie MCK.

Podkreślono, że tekst Tomasza Jachimka "z rozbrajającą niefrasobliwością i sporą dozą humoru ukazuje w krzywym zwierciadle różne cienie i blaski aktorskiego zawodu". "Ten monodram to z jednej strony - lekko napisany, dowcipny tekst, pełen zabawnych historii, osadzony mocno w realiach życia artystycznego, będący satyrą na tzw. środowisko aktorskie, z drugiej - świetne wykonanie, bezpretensjonalne zachowanie na scenie, doskonały warsztat Jerzego Pala, który łatwo nawiązuje kontakt z publicznością" - napisano.

Jerzy Pal jest absolwentem Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 1999 r. ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, a w 2002 r. Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (zarządzanie w kulturze). Pracował jako aktor w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Satyry "Maszkaron" w Krakowie.

Jak przypomniano na stronie MCK, "w latach 1989-90 przebywał w USA, gdzie występował na scenie Wooden Galery Jerzego Kenara w Chicago (grał m.in. w spektaklu +Audiencja+ Vaclava Havla)".

Po powrocie do Polski pracował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Występował też w serialach telewizyjnych ("M jak miłość", "Na Wspólnej", "Psie serce", "Pensjonat pod Różą", "Plebania", "Kryminalni", "Faceci do wzięcia"), oraz w filmach fabularnych ("Sztuczki", "U Pana Boga w ogródku", "Księstwo").

"W swoim dorobku ma zarówno role w sztukach klasycznych (m.in. +Romeo i Julia+, +Świętoszek+, +Trzy siostry+, +Gałązka rozmarynu+, jak i współczesnych (m.in. +Audiencja+, +Spróbujmy jeszcze raz+, +Hemar+, +Teatrzyk Zielona Gęś+, +Sceny z Gombrowicza+)" - czytamy na stronie MCK "Sokół".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne