EN

22.09.2021, 09:38 Wersja do druku

Nowa Sól. Kultura u sąsiada. Spektakle o Ginczance i Schulzu, a dla dzieci Bambi

Teatralne opowieści o tragicznie zmarłych podczas wojny polskich artystach żydowskiego pochodzenia zapowiadają się interesująco. Oba spektakle obejrzycie w Nowosolskim Domu Kultury. Ale to nie koniec.

fot. Dawid Śmigielski / mat. teatru

Już 9 października przed nami „Ginczanka. Przepis na prostotę życia". Spektakl pokaże Teatr Łaźnia Nowa, reżyserką jest Anna Gryszkówna. Start w Nowosolskim Domu Kultury o 18.00.

W opisie czytamy: „Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy. Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy".

Twórcy dodają, że „negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma »demonami«: pięknem i żydowskością". Klisza „pięknej Żydówki" rozpalała wyobraźnię mężczyzn. „I przysłaniała jej twórczość" – piszą autorzy spektaklu.

Podkreślają też: „Jej żydowskie pochodzenie stało się przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944".

Aktorki i aktorzy poprzez spektakl próbują nie tylko opowiedzieć historię Ginczanki. Oni chcą uchronić kolejny ślad po jej życiu. Dopisać jeszcze jedno krótkie słowo.
Pętla

12 października w NDK obejrzymy spektakl „Schulz: Pętla" w reż. Konrada Dworakowskiego. Pokaże go Stowarzyszenie Teatralne Chorea. Początek o 18.

To „twórcza interpretacja – czytamy – prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia, jak i szkieletem całej historii".

„Poprzez poszukiwanie i przekraczanie granic pomiędzy ludzkim ciałem a materią – piszą twórcy – próbujemy wejść w proces twórczy sugerowany przez Jakuba – bohatera opowiadań, w kluczowym dla autora »Traktacie o manekinach«. Spróbujemy metaforycznie wejść w kompetencje Stwórcy, by wykreować na scenie człowieka »na obraz i podobieństwo manekina«, z wszelkimi konsekwencjami tego nadużycia. Nasza uzurpatorska wizja, poprowadzi nas przez doświadczenia, które zbadają konsekwencje tego czynu".

Artyści próbują tym spektaklem „odczytać między słowami Schulza inspiracje do opowiadania o nas samych".

Sam Schulz, genialny prozaik, został w 1942 zamordowany przez niemieckich gestapowców.
Pamiętajcie o Bambim!

Przypominamy o dwóch spektaklach dla dzieci w wieku od 5 lat. W najbliższą sobotę, 25 września, o godz. 18 będziecie mogli obejrzeć spektakl „Bambi, opowieść leśna", którą pokaże Teatr Lalek "Pleciuga" ze Szczecina. Z kolei 1 października o 18 NDK zaserwuje Wam „Laboratorium Dźwięku" (Teatr Baj Pomorski w Toruniu).

Dorosłym możemy zaproponować „Gradient" Fundacji Sztukmistrze (19 października) czy „Pilnie kupię biografię" wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego (26 października). O tych sztukach napiszemy jeszcze nieco więcej.

Wszystkie spektakle przyjadą do Nowej Soli w ramach programu Teatr Polska, który jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z kasy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Przypominamy też o koncercie familijnym „Amadeus z humorem" w NDK. Odbędzie się 8 października o 19.

Tytuł oryginalny

Kultura u sąsiada. Spektakle o Ginczance i Schulzu, a dla dzieci Bambi

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Zielona Góra” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.