EN
20.04.2022, 12:48 Wersja do druku

Kraków. „Nieobecność” Sceny InVitro z Lublina w Teatrze KTO

Już 22.04. o g. 19.00 Teatr KTO oraz Scena InVitro z Lublina zapraszają na rozgrywający się w noc meksykańskich zmarłych spektakl "Margules. Nieobecność".

fot. Maciej Rukasz

Czy komuś z Was znane jest nazwisko Margules? Ludwik Margules?

Brzmi obco, egzotycznie, nie po polsku.
Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr, kojarzy go z Polską i największymi reformatorami współczesnego teatru. Margules wymieniany jest jednym tchem z takimi nazwiskami twórców polskich jak Kantor czy Grotowski.

Spektakl Witt-Michałowskiego to transgresyjne spotkanie z nieżyjącym już reżyserem rozgrywające się w noc meksykańskich zmarłych. Według lokalnych obyczajów jest to czas kontaktu żywych z duchami. Tak też jest w tym przypadku.

Ostatecznie spektakl okazuje się być zdumiewającą fuzją dwóch artystycznych postaw. Witt-Michałowski niejako "przegląda się" w meksykańskim reżyserze. W zamian, nieżyjący już klasyk, otrzymuje na scenie coś w rodzaju "drugiego życia". Wszystko to powoduje, że "Margules. Nieobecność" opowiada przede wszystkim o sile i trwałości artystycznej wizji.

Margules był dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Teatralnego, założycielem szkoły teatralnej El Foro Teatro Contemporaneo. Został laureatem Meksykańskiej Narodowej Nagrody Nauki i Sztuki w 2003 roku – najwyższego odznaczenia państwowego w Meksyku przyznawanego twórcom. Kolejne jego realizacje teatralne dzieliły publiczność na tych, którzy już je widzieli i tych, którzy jeszcze ich nie widzieli. Zmarł w 2006 roku.

Do dzisiaj polska krytyka teatralna i polscy historycy teatru nie zauważyli obecności Margulesa na mapie teatralnej świata. Spektakl Sceny InVitro jest wynikiem ekspedycji zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu.

PO SPEKTAKLU ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z TWÓRCAMI - Łukaszem Witt Michałowskim, Arturem Pałygą oraz zespołem aktorskim. Podczas spotkania porozmawiamy o postaci Ludwika Margules, teatrze meksykańskim i na wiele innych tematów.

Bilety: https://bit.ly/margules_nieobecnosc

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Witt – Michałowski na podstawie sztuki Artura Pałygi „Margules. Nieobecność” i książki Rodolfo Obregona „Ludwik Margules Wspomnienia

Reżyseria scen meksykańskich: Dana Stella Aguilar

Choreografia: Wojtek Kaproń

Opracowanie muzyczne: Piotr Bańka

Zdjęcia: Grzegorz Filipiak

Montaż: Piotr Mleko Miłkowski, Bart Wolniewicz

Produkcja audiowizualna scen meksykańskich: Carlos Montaño

Elementy scenograficzne: Kamil Filipowski

Światło: Marcin Kowalczuk

Współpraca zagraniczna: CONJURO TEATRO

Występują: Marta Bartczak, Klaudia Cygoń, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica,

Michał Barczak, Kamil Drężek, Héctor Hugo Peña

Premiera: 13 października 2020 r.

Scena InVitro - działając od 2007 roku w Lublinie wykorzystuje do swych spektakli teksty nieznane lub słabo znane polskiej publiczności, autorstwa najciekawszych, współczesnych dramaturgów. Dyrektor teatru i reżyser Łukasz Witt-Michałowski współpracuje z uznanymi aktorami teatralnymi i filmowymi z całej Polski, ale także wyróżniającymi się twórcami młodego pokolenia. Ideą Sceny InVitro jest funkcjonowanie poza organizmem teatru instytucjonalnego, jednocześnie tworząc konkurencyjną dla niego ofertę.

Spektakl „Margules. Nieobecność” prezentowany jest w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”.

*****

Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.

Zrealizowano w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Teatr KTO / www.teatrkto.pl

www.facebook.com/teatrkto

Instagram: www.instagram.com/teatr_kto

Operator programu:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,

Partnerzy:

NewSchool

Patroni medialni:

Wyborcza.pl, Karnet Kraków Culture, Teatralny.pl, Radio TOK FM

Źródło:

Materiał nadesłany