EN

18.03.2022, 18:58 Wersja do druku

Niemcy. Premiera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w Operze w Halle - w sobotę

fot. Federico Pedrotti / mat. teatru

Po raz pierwszy od 120 lat będzie można ponownie wysłuchać w oryginalnym języku libretta jedynego dzieła scenicznego Ignacego Jana Paderewskiego Premiera oper „Manru” w reż. Kathariny Kastening odbędzie się w sobotę na głównej scenie Opery w Halle - czytamy w informacji Instytutu Adama Mickiewicza.

"Prapremiera +Manru+ miała miejsce w Königliches Opernhaus w Dreźnie 29 maja 1901 r. Opera Paderewskiego jest poruszającą historią o nieszczęśliwej miłości, ale także o różnicach społecznych i nietolerancji" - napisano w informacji przesłanej PAP przez Ewę Szandomirską z Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).

Reżyser spektaklu Katharina Kastening "widzi w dramacie muzycznym +przenikliwą sztukę o porażce utopii, rozczarowaniu romantycznymi ideami i miłością w podzielonym społeczeństwie pełnym nienawiści i złośliwości+". "Co czyni nas wrogami? To dla mnie centralne i wciąż aktualne pytanie tego utworu" - powiedziała artystka.

Na scenie Opery w Halle wystąpią Thomas Mohr (Manru) oraz Ks. Romelia Lichtenstein (Ulana). Oryginalne libretto w języku niemieckim na podstawie powieści "Chata za wsią" Józefa Ignacego Kraszewskiego stworzył Alfred Nossig.

Jak wyjaśniono, "widzowie będą mieli okazję obejrzeć dzieło Paderewskiego sześciokrotnie: 19 marca (premiera), 27 marca, 1 i 22 kwietnia, 22 maja oraz 30 czerwca". "Pokazom scenicznym będą towarzyszyły również liczne wydarzenia organizowane przez Bühnen Halle, Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera w Halle oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu w Lipsku – m.in. sympozjum dotyczące opery, spotkanie z dyrygentem Michaelem Wendebergiem oraz wieczór polskich pieśni w wykonaniu Vanessy Waldhart oraz Anny i Andreasa Beinhauer" - napisano w informacji.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Bühnen Halle we współpracy z IAM.

Projekt jest częścią koordynowanego przez IAM międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–22.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne