EN

14.02.2022, 08:53 Wersja do druku

Niemcy. Ewelina Marciniak na Theatertreffen Berliner Festspiele 2022

„Dziewica Orleańska” w reżyserii Eweliny Marciniak otrzymała zaproszenie na prestiżowy festiwal Theatertreffen Berliner Festspiele 2022. Spektakl pojawi się tam jako jeden z 10 najlepszych spektakli ubiegłego sezonu na niemieckich scenach. Organizowane od 1963 roku i finansowane przez Federalną Fundację Kultury Niemiec Berlińskie Spotkania Teatralne są jednym z najważniejszych europejskich festiwali teatralnych. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 6 do 22 maja. 

fot. materiały prasowe Nationaltheater Mannheim

Zaproszenie laureatki Der Faust to potwierdzenie jej silnej pozycji na rynkach niemieckojęzycznych. Już od 4 lat reżyserka skupia się na pracy za granicą - przede wszystkim w Niemczach i Szwajcarii. Marciniak zadebiutowała w 2018 roku głośną inscenizacją „Snu Nocy Letniej” zrealizowaną w teatrze w niemieckim Fryburgu. Następnie swoje premiery miały tam „Noc Świętego Bartłomieja” oraz „Poskromienie Złośnicy”. Z kolei w Hamburgu reżyserka wystawiła znakomicie przyjęte przez publiczność oraz krytykę: „Bokser” na podstawie „Króla” autorstwa Szczepana Twardocha oraz „Księgi Jakubowe” według powieści noblistki Olgi Tokarczuk. W grudniu zeszłego roku zadebiutowała na scenie operowej inscenizując wagnerowskie „Złoto Renu” w szwajcarskim Bernie. 

Zaproszenie do przygotowania tej inscenizacji w teatrze w Mannheim było dla mnie dużym wyróżnieniem, ponieważ wiązało się to z przygotowaniem premiery na otwarcie „Dni Schillera”. Na szczęście pracy tej nie wspominam jako czasu w presji, lecz jako przygodę pełną zaangażowania ze strony zespołu aktorskiego. To ich entuzjazm i serce włożone w proces twórczy stworzyły "Joannę d'Arc". Jestem wzruszona zaproszeniem na jeden z najważniejszych europejskich festiwali teatralnych i wdzięczna wszystkim artystom współtworzącym za radość i bliskość w procesie. To nasz wspólny ogromny sukces – powiedziała Ewelina Marciniak. 

Berliński Theatertreffen to nie jedyna prestiżowa impreza teatralna światowego formatu, na której w tym roku publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl Eweliny Marciniak. 18 sierpnia na Festiwalu w Salzburgu (Salzburger Festspiele), powołanym do życia przed ponad stu laty przez Maxa Reinhardta i Richarda Straussa, światową premierę będzie miała jej „Ifigenia” będąca koprodukcją z Thalia Theater.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne