EN

26.07.2021, 11:18 Wersja do druku

Niemcy. Angela Merkel na inauguracji festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth

Inne aktualności

W bawarskim Bayreuth rozpoczął się w niedzielę Festiwal Richarda Wagnera. Gościem honorowym była kanclerz Niemiec Angela Merkel, uważana za wielką wielbicielkę twórczości kompozytora. Po raz pierwszy w historii festiwalu orkiestrą dyrygowała kobieta, Oksana Lyniw z Ukrainy.

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, światowej sławy festiwal rozpoczął się nową produkcją opery "Latający Holender".

Kanclerz, która przybyła na festiwal wraz z mężem Joachimem Sauerem, została powitana oklaskami. Zapytana o pierwszą kobietę - dyrygenta na festiwalu Merkel odpowiedziała krótko: "Nareszcie!"

Ubrana w długą czarną spódnicę i pomarańczową marynarkę Merkel przeszła przed Portal Królewski, gdzie czekał na nią premier Bawarii Markus Soeder. To pożegnalna wizyta Merkel jako kanclerz w Bayreuth. Jej kadencja kończy się po jesiennych wyborach do Bundestagu.

Merkel jest znana jako miłośniczka twórczości Wagnera. "Powiedziała kiedyś, że to przede wszystkim miłość jej męża Joachima Sauera do twórczości Richarda Wagnera sprawiła, że stała się zapaloną bywalczynią Bayreuth" - pisze dziennik "Bild".

Wizyta w Bayreuth stała się dla kanclerz stałym rytuałem, który oprócz przyjemności obcowania z muzyką wyznacza także początek urlopu - przypomina prasa.

Wraz z mężem podczas wizyt w Bayreuth Merkel regularnie zatrzymuje się w Waldhotel Stein - informuje dziennik. "Jest to przestronny kompleks z domami pomiędzy drzewami i małymi łąkami. Na jednej z łąk ustawione są pawilony, w których można zjeść śniadanie lub zakończyć wieczór przy winie lub piwie. Po koncertach kanclerz i jej mąż rozmawiają tam do późnej nocy z zaprzyjaźnionymi parami, takimi jak Klaus von Dohnanyi i jego żona pisarka Ulla Hahn" - podaje "Bild".

Ze względu na restrykcje związane z pandemią Covid-19 w tym roku na inauguracyjny spektakl wpuszczono 911 osób; normalnie jest ich około 2000.

Niemiecki kompozytor Richard Wagner (1813-1883) uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego. Jego najsłynniejsze dzieła to "Lohengrin", "Tristan i Izolda", "Parsifal", "Pierścień Nibelunga".

Festiwal wagnerowski, poświęcony wyłącznie twórczości mistrza, organizowany jest przez rodzinę Wagnera od 1876 roku. Od kilku lat festiwalem kieruje prawnuczka kompozytora Katharina Wagner.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne