EN

11.07.2020, 18:27 Wersja do druku

Niecodzienne doświadczenia

Końcem czerwca Teatr Miejski w Gliwicach zaprezentował spektakl online – „UFO” Iwana Wyrypajewa – zrealizowany pod opieką reżyserską Jerzego Jana Połońskiego. Przedstawienie przypominające film dokumentalny pokazuje relacje osób deklarujących kontakt z istotami pozaziemskimi - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.

W prologu słyszymy głos Mateusza Damięckiego, który przedstawia źródła inspiracji autora, proces zbierania przez niego relacji i organizację przedsięwzięcia, przeprowadzonego dzięki wsparciu rosyjskiego oligarchy. Później poznajemy opowieści ośmiu osób, które przeżyły spotkanie z obcą cywilizacją. Nie ma w nich szczegółowych informacji na temat statków kosmicznych, ich opisów. Zetknięciom towarzyszyły głębokie emocje, jakby odbioru przekazu płynącego od kosmitów.
Młoda Australijka (Daria Polasik-Bułka) opowiada o poczuciu głębokiego bezpieczeństwa; rosyjski programista, mieszkający w Hongkongu (Michał Wolny), doświadcza ciszy; młody amerykański muzyk (Maciej Piasny) dostrzega prostotę świata; pracownica niemieckiego biura podróży (Aleksandra Maj) zaczyna widzieć połączenia, które obejmują cały świat; poważny dyrektor szkoły biznesmenów (Mariusz Galilejczyk) znów czuje się jak zagubione dziecko; mieszkaniec małego portowego miasteczka (Błażej Wójcik) znajduje sens w odczuwaniu wdzięczności; wysoko postawiony pracownik koncernu samochodowego (Krzysztof Prałat) uświadamia sobie istnienie boga; a religijna kobieta, spełniająca się jako matka trójki dzieci i wolontariuszka (Karolina Olga Burek), rozpoznaje, że życie to ciągła podróż do domu, którym nie jest Ziemia. 
Ostatnia z postaci to oligarcha (Mariusz Ostrowski), który sfinansował realizację projektu Wyrypajewa. Jest to bohater zupełnie inny od pozostałych, mówi otwarcie, że jego słowa to dzieło autora, sam jest tylko aktorem, że „aktor wypełnia wolę autora”, co stawia w zupełnie innym świetle opowieści pozostałych, stanowi ich kontrapunkt. Czy aby na pewno to, co czuli ci ludzie to ich przeżycia? Może były to wskazówki dla reszty ludzkości, pokazujące co należy zmienić, a do czego wrócić?
Wyrypajew stawia człowieka i jego życie w centrum zainteresowania. Bohaterowie pochodzą z różnych środowisk, mają odmienne zajęcia, jednak łączą ich niepewność, poczucie chaosu, ciągły pęd oraz – oczywiście – kontakt z kosmitami.
Gliwicka premiera jest subtelną opowieścią o wartościach, z tekstu kipi masa emocji, jednak udało się pokazać to w spokojny i kojący sposób. Poszczególne osoby krótko się przedstawiają i przechodzą do opowieści, która de facto jest wywiadem przeprowadzanym przez autora. Filmowa formuła spektaklu (zbiór monologów) wydaje się odpowiednia dla tematu, choć jej realizacja ma pewną wadę – powtarzalność. 
Muzyka Michała Kowalczyka podkreśliła popularnonaukowy charakter przedstawienia, dzięki czemu półtoragodzinny film ogląda się jak ciekawy dokument. Na pewno po jego obejrzeniu nie spojrzy się w niebo już tak samo jak wcześniej.
***
Iwan Wyrypajew
„UFO”
tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
opieka reżyserska: Jerzy Jan Połoński

Teatr Miejski w Gliwicach, premiera online 24 czerwca 2020
wystąpili: Karolina Olga Burek, Aleksandra Maj, Daria Polasik-Bułka, Mateusz Damięcki (głos), Mariusz Galilejczyk, Mariusz Ostrowski, Maciej Piasny, Krzysztof Prałat, Michał Wolny, Błażej Wójcik

Paweł Kluszczyński – rzemieślnik kultury, autor bloga ijestemspelniony.pl, finalista VII Edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych, związany z Teatrem Żelaznym.



Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne