EN

8.03.2022, 16:09 Wersja do druku

Muzyka w cieniu ukraińskiej tragedii

W dniach, kiedy Ukraina walczy o siebie przeciwko rosyjskiej zarazie, na której czele stoi Putin - największe nieszczęście naszych czasów - ludzie trzymający pióra w ręku wręcz nie mogą pisać o niczym innym. Zaczynam więc od informacji, że Anna Netrebko i Walerij Giergijew zostali wykluczeni - jako przyjaciele rosyjskiego ludobójcy - z możliwości występowania na największych scenach i estradach świata, z Metropolitan Opera, Carnegie Hall i mediolańską La Scalą na czele. Pisze Sławomir Pietras w „Tygodniku Angora”.

W napięciu oczekuję zachowania się naszego przyjaciela Borisa Eifmana, który na rozkaz Putina otrzymał niedawno luksusową, nowo wybudowaną siedzibę swego zespołu baletowego w Petersburgu i wielokrotnie manifestował publicznie wdzięczność i przywiązanie do satrapy. Bez komentarza, ale z wielkim szacunkiem pozostawiam decyzję Piotra Beczały o odwołaniu swego recitalu, zapowiadanego na wiosnę w Moskwie.

Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie ludzie kultury, zespoły artystyczne, wybitni soliści i znaczące osobowości z różnych dziedzin manifestują swą solidarność z Ukrainą, podziw dla determinacji tego narodu oraz imponującą postawę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, do niedawna uwielbianego ukraińskiego „Zenona Laskowika", a obecnie męża stanu, który wszedł do ścisłego grona przywódców swej Ojczyzny w całej jej historii.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Muzyka w cieniu ukraińskiej tragedii

Źródło:

„Tygodnik Angora” nr 11

Autor:

Sławomir Pietras

Data publikacji oryginału:

13.03.2022

Wątki tematyczne