EN

29.04.2021, 17:37 Wersja do druku

Minister Gliński żegna Wiesławę Mazurkiewicz-Lutkiewicz

fot. Robert Jaworski

Oprócz wyjątkowego talentu do poruszania ludzkich emocji dzięki wielu aktorskim kreacjom, posiadała dar ludzkiej dobroci i serdeczności – napisał szef MKDNiS prof. Piotr Gliński w liście odczytanym podczas czwartkowych uroczystości pogrzebowych aktorki Wiesławy Mazurkiewicz–Lutkiewicz.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesławy Mazurkiewicz – Lutkiewicz, uznanej aktorki teatralnej, odtwórczyni wielu ról w kultowych ekranizacjach na dużym i małym ekranie. Śp. Wiesława Mazurkiewicz–Lutkiewicz, oprócz wyjątkowego talentu do poruszania ludzkich emocji dzięki wielu aktorskim kreacjom, posiadała dar ludzkiej dobroci i serdeczności – wartości, które pozostawiły najtrwalszy ślad w pamięci bliskich Jej osób" – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście pożegnalnym cytowanym na stronie resortu.

Jak podano, list został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych aktorki, które odbyły się w czwartek na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Jak podkreślił w liście pożegnalnym prof. Gliński "centrum aktorskiej pasji i pięknego życia Wiesławy Mazurkiewicz było rodzinne miasto. +Łódź zawsze kochałam i kocham. Czuję się łodzianką+- mówiła w wywiadzie".

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 r. w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. W latach 1951-1960 i 1961-1963 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi założonym przez Kazimierza Dejmka i Janusza Warmińskiego. W latach 1960-1961 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Od 1963 r. swoją karierę związała z Warszawą.

W latach 1963-1969 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973-77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości. Następnie powróciła do Teatru Powszechnego, gdzie pracowała do 2007 r.

Swoje ostatnie role grała w spektaklach Krystyny Jandy w Och-Teatrze i Teatrze Polonia. Publiczność mogła obejrzeć ją w "Grubych rybach" Michała Bałuckiego w 2009 r. i "Pocztówkach z Europy" Michaela McKeevera.

Mazurkiewicz była głównie aktorką teatralną, choć grała również w filmach m.in. w: "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Potopie" Jerzego Hoffmana, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza i "Rewizji osobistej" Andrzeja Kostenki. Jej głos był dobrze znany fanom filmowej serii o Harrym Potterze - dubbingowała profesor Minerwę McGonagall.

W 2016 r. aktorka odznaczona została Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz zmarła 20 kwietnia w wieku 95 lat. (PAP)

Tytuł oryginalny

Gliński: Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz oprócz wyjątkowego talentu miała dar ludzkiej dobroci

Źródło:

PAP