EN
23.05.2022, 09:03 Wersja do druku

Mazowieckie. Za złotówkę do muzeum i teatru. Nowa inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego

Zaledwie za 1 zł będzie można zobaczyć spektakl w Teatrze Polskim czy zwiedzić wystawy w radomskiej Elektrowni i Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Złotówkę będzie kosztować również wizyta w muzeach we Wsoli czy Czarnolesie. W programie 28 instytucji.

Samorząd Województwa Mazowieckiego otwiera swoje instytucje kultury dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu. Mazowieccy uczniowie już od kilku dni mogą odwiedzić muzeum czy pójść do teatru za złotówkę.

Jak informuje biuro prasowe Samorządu Województwa Mazowieckiego, zarząd województwa przeznaczył 6 mln zł na realizację programu. Pomysłodawcą programu jest Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Cel jest jasny – instytucje kultury bardziej dostępne dla dzieci i młodzieży. Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów.

W programie mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. By móc skorzystać z "promocyjnej" ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.

Bierze w nim udział 28 instytucji, w tym trzy z Radomia: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz trzy muzea z regionu: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

– Nasze instytucje kultury to dziś miejsca tętniące życiem, mające wiele do zaoferowania odwiedzającym. Chodzi nie tylko o same eksponaty, ale też o bardzo atrakcyjną ofertę, w tym np. warsztatową czy spotkania autorskie – podkreślał wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Tym programem chcemy jeszcze bardziej zaktywizować młodych, pokazać kulturalną stronę Mazowsza. Przeznaczamy na ten cel aż 6 mln zł z budżetu województwa.

Korzystając z nowego programu samorządu Mazowsza, uczniowie mogą skorzystać nie tylko z oferty radomskich instytucji kultury, ale wybrać się np. do Teatru Polskiego, Warszawskiej Opery Kameralnej czy też skansenów w Sierpcu lub Wiączeminie Polskim.

– Od początku naszej działalności staramy się, by dostęp do naszej oferty był tani albo wręcz bezpłatny, zgodnie z przekonaniem, że udział w kulturze nie może być limitowany zamożnością czy miejscem zamieszkania. Dzięki wsparciu sponsorów prywatnych i instytucjonalnych udało nam się utrzymać darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne i intelektualne organizowane w MWG. Teraz dzięki inicjatywie samorządu Mazowsza również nasze działania edukacyjne staną się łatwo dostępne – podkreśla Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.

Kultura za złotówkę to zatem realna możliwość poznania nowych miejsc na kulturalnej mapie Mazowsza i ich zbiorów, skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych, w tym wzięcia udziału np. w lekcjach muzealnych. Oferta będzie dostępna do końca roku lub do wyczerpania budżetu.

Dyrektor Elektrowni Włodzimierz Pujanek liczy, że nowa inicjatywa samorządu województwa przyciągnie do Radomia również zwiedzających spoza miasta. – Elektrownia jest już dobrze znana radomianom i mam wrażenie lubiana, co pokazuje frekwencja na naszych wydarzeniach. Chcemy iść dalej. I z naszą ofertą docierać do mieszkańców całego Mazowsza.
Lista instytucji kultury biorących udział w programie:

    Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
    Warszawska Opera Kameralna w Warszawie,
    Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego,
    Mazowiecki Instytut Kultury,
    Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
    Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie,
    Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie,
    Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu,
    Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie,
    Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu,
    Stacja Muzeum,
    Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,
    Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,
    Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie,
    Muzeum Regionalne w Siedlcach,
    Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce,
    Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie,
    Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
    Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu,
    Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach,
    Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku,
    Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
    Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu,
    Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i jego oddział: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli,
    Muzeum Niepodległości w Warszawie,
    Muzeum Mazowieckie w Płocku,
    Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944),
    Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.


Tytuł oryginalny

Za złotówkę do muzeum i teatru. Nowa inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego dla dzieci i młodzieży

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Radom” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Amanda Grzmiel

Data publikacji oryginału:

22.05.2022

Wątki tematyczne