EN

15.07.2024, 15:50 Wersja do druku

Mazowieckie. 2. Festiwal Sztuki CARPE DIEM w Czarnolesie

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza na 2. edycję Festiwalu Sztuki CARPE DIEM. Poezja. Teatr. Filozofia. Jazz., który odbędzie się w dniach 19–21 lipca.

fot. Małgorzata Wach

W programie festiwalu znalazły się spektakle teatralne, koncerty jazzowe, spotkanie filozoficzne, czytanie poezji, animacje dla dzieci i piknik rodzinny pod lipami. Na czarnoleskiej scenie pojawią się m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Dorota Segda, Agnieszka Przepiórska, Maja Kleszcz, Klub Komediowy oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio. Festiwalowa publiczność zobaczy takie spektakle jak: „Ildefons. Facet księżycowy” w reżyserii Magdy Smalary, „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny i „Moja żona odeszła z naszą terapeutką” w wykonaniu Klubu Komediowego (reżyseria Michał Sufin). W rozmowie filozoficznej na temat źródeł nadziei udział wezmą: dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski

Teatralno-muzyczny piątek

Festiwal rozpocznie się w piątek, 19 lipca o godz. 17.00 od spektaklu poetycko-muzycznego „Ildefons. Facet księżycowy” w reżyserii Magdy Smalary. Spektakl został utkany z poezji Konstantego Ildelfonsa Gałczyńskiego i jego absurdalnego poczucia humoru. Publiczność usłyszy m.in. wiersz. „Ocalić od zapomnienia” z muzyką Marka Grechuty, „Serwus, Madonna” i „List Noworoczny” z muzyką Włodzimierza Korcza, w wykonaniu piątki muzykalnych aktorów. O godz. 19.30 rozpocznie się koncert Mai Kleszcz, tegorocznej laureatki Fryderyka i jednej z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek. Na swoim koncie ma 14 płyt i udział w ponad 20 spektaklach teatralnych. Podczas festiwalu Carpe Diem zaprezentuje wyjątkowy program złożony m.in. z utworów napisanych do słów Jana z Czarnolasu. Towarzyszyć jej będzie Kwartet Prowincjonalny wykorzystujący unikalne staropolskie instrumenty, takie jak: cymbały, fidel i suka, która jest uznawana za jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych.

Poetycko-jazzowa sobota

Sobotni program festiwalu zapowiada się poetycko-muzycznie. Rozpoczniemy o godz. 12.00 od czytania poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wykonaniu dwóch znakomitych aktorek krakowskich teatrów – Doroty Segdy i Agnieszki Przepiórskiej. Kolejnym punktem programu będzie „Mikrofon otwarty na poezję”, podczas którego zaprosimy publiczność do czytania swoich ulubionych wierszy, a o godz. 16.00 rozpocznie się koncert „Jesteś”, podczas którego Joanna Bejm zaśpiewa wiersze Haliny Poświatowskiej. Tuż po nim, o godz. 18.00 zapraszamy na koncert jazzowy – Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio, podczas którego znakomita aktorka – Dorota Landowska, przeczyta poezję Wisławy Szymborskiej. Wieczorem, tj. o godz. 20.00. na czarnoleskiej scenie pojawi się Anna Maria Jopek i Piotr Wojtasik Quintet. Podczas tego wyjątkowego koncertu usłyszymy m.in. piosenki Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłych aranżacjach Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, a także kilka muzycznych niespodzianek wybranych specjalne na nasz festiwal. 

Poezja, teatr, filozofia i wspaniały, jazzowy finał

Niedzielne przedpołudnie rozpoczniemy od animacji dla dzieci (start o godz. 11.00). W programie m.in. malowanie twarzy, puszczanie mega baniek, zabawy w tunelu animacyjnym, zabawy z chustą i dużo ciekawych aktywności ruchowych w przestrzeni naszego czarnoleskiego parku (animacje potrwają ok. 3h). O godz. 12.00, zaprosimy dorosłych uczestników festiwalu na rozmowę filozoficzną dr Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego o źródłach nadziei.  Pretekstem do spotkania będzie książka „Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”, do której dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski zaprosili m.in. Agnieszkę Holland, Dorotę Masłowską, prof. Andrzeja Ledera i Jurka Owsiaka. Dwie godziny później, o godz. 14.00 w naszym amfiteatrze rozpocznie się spektakl „Moja żona odeszła z naszą terapeutką” w wykonaniu Klubu Komediowego i reżyserii Michała Sufina. Opowieść o perypetiach sercowych, zazdrości i próbach odnalezienia się w nowej sytuacji. 

O 16.00. zapraszamy na monodram Agnieszki Przepiórskiej pt. „Simona K. Wołająca na puszczy” reżyserii Anny Gryszkówny. To opowieść o Simonie Kossak, kobiecie, którą niełatwo było zrozumieć i jeszcze trudniej pokochać. Bohaterka spektaklu przez całe życie z czymś się mierzyła – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, z oczekiwaniami rodziny, z własnym wyobrażeniem szczęścia. W jej historii z pewnością odnajdzie się wiele innych kobiet. Spektakl powstał w oparciu o książkę pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej. 

O godz. 18.00 rozpoczniemy ostatni punkt tegorocznego programu, czyli koncert poetycko-jazzowy „Do snu” – Grażyny Auguścik, jednej z najciekawszych współczesnych wokalistek światowej sceny jazzowej, która od 30 lat mieszka i tworzy w USA. Na tę okazję artystka, która wiele lat temu stworzyła mistrzowski duet z Urszulą Dudziak na płycie „To i Hola”, przygotowała specjalny program, na który złożą się utwory z jej najnowszej płyty pt. „2 The Light”, kilka utworów z repertuaru – „Tryptyk 2” Lutosławskiego, piosenki do tekstów Jana Kochanowskiego, a także opracowania ludowych pieśni „Nisko słonko” i „Matulu”. Zapowiada się muzyczna i duchowa uczta!

Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w tym wielkim święcie poezji, teatru, filozofii i radości życia. Przyjedźcie do nas i odpocznijcie sobie. 

Chwytajmy razem dzień!  

BILETY: 

19 lipca: normalny – 75, ulgowy – 50 zł

20 lipca: 125/100 zł

21 lipca: 100/75 zł

Karnet na cały festiwal: 250/200 zł

Dzieci i młodzież do lat 15 – wstęp wolny! 

Bilety dostępne w kasie muzeum a także: ebilet.pl i kupbilecik.pl  

PROGRAM FESTIWALU: 

PIĄTEK, 19 LIPCA

17.00. Spektakl poetycko-muzyczny „Ildefons. Facet księżycowy” 

Wystąpią: Arkadiusz Brykalski, Anna Gajewska, Kacper Kuszewski, Magda Smalara, Krzysztof Szczepaniak 

Zespół muzyczny: Urszula Borkowska, Izabela Buchowska, Wojciech Gumiński, Marcin Słomiński 

Scenariusz i reżyseria: Magda Smalara 

19.30. Koncert Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego 

Zespół muzyczny: Marta Maślanka, Wojciech Krzak, Bart Pałyga, Michał Jaros 

SOBOTA, 20 LIPCA 

12.00. „Kto chce, bym go kochała” 

Dorota Segda i Agnieszka Przepiórska czytają poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej 

14.15. Mikrofon otwarty na poezję. Publiczność czyta ulubione wiersze 

16.00. Koncert „Jesteś” – Joanna Bejm śpiewa wiersze Haliny Poświatowskiej 

Zespół muzyczny: Sebastian Frankiewicz, Michał Jurkiewicz, Wojciech Pulcyn, Miłosz Wośko 

18.00. Koncert jazzowy – Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio 

Poezję czyta: Dorota Landowska 

20.00. Koncert – Anna Maria Jopek feat. Piotr Wojtasik Quintet 

Zespół muzyczny: Piotr Wojtasik, Marcin Kaletka, Michał Szkil, Michał Barański, Kazimierz Jonkisz 

NIEDZIELA, 21 LIPCA 

11.00. Animacje dla dzieci 

12.00. „Siedem życzeń” – rozmowa filozoficzna o źródłach nadziei 

Dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski 

14.00. Spektakl – „Moja żona odeszła z naszą terapeutką” 

Wykonanie: Klub Komediowy 

Wystąpią: Małgorzata Mikołajczak, Bartosz Szpak, Monika Pikuła, Wiktoria Wolańska, Mateusz Lewandowski 

Scenariusz i reżyseria: Michał Sufin 

16.00. Spektakl „Simona K. Wołająca na puszczy”

Wystąpi: Agnieszka Przepiórska 

Reżyseria: Anna Gryszkówna 

Scenariusz: Piotr Rowicki 

18.00. Koncert poetycko-jazzowy „Do snu” – Grażyna Auguścik 

Zespół muzyczny: Rob Clearfield, Ethan Philion, Sebastian Frankiewicz, Szymon Mika 

Spektakl „Simona K. Wołająca na puszczy” powstał w oparciu o książkę pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Producent Big Book Caffe & Festiwal.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne