EN

30.09.2022, 08:24 Wersja do druku

Marta Zięba: TEATR DLA MNIE TO...

Marta Zięba - Teatr Studio: 

fot. Marek Zimakiewicz

„TEATR DLA MNIE TO… schron dla moich marzeń, bezpieczna przystań dla wolności, trybuna dla słowa i port dla zagubionych i wrażliwych. To międzypokoleniowy most, dom bez granic, uprawna i żyzna gleba, kosmos. Powód nieustannych poszukiwań - zawsze czujnie, by nie zapomnieć o najdrobniejszym, o cząsteczce elementarnej. Dlatego zawsze z Lupą w wewnętrznym oku, by nie przegapić cząstki fundamentalnej… Teatr jest dla mnie miejscem poza czasem, ulotnością chwili… lubię TO”. 

Komentarz moderatora projektu: Marta Zięba jest dla mnie Mistrzynią scenicznych doświadczeń teatralnych. Za jej sprawą teatr to nie tylko oglądanie, bierne obserwowanie, ale udział w uroczystości, metafizycznym widowisku, pochodzie, pielgrzymce, uczestnictwo w fenomenologicznym święcie. W moim odczuciu -  jej celem (za J. Grotowskim) jest nie teatr sam w sobie, a istnienie, życie w swoim ujawnieniu, poznanie i egzystencjalno-etyczne przebudzenie. Udowadnia to doskonale w granych ostatnio spektaklach: 

- „Bowie w Warszawie” - Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza;

- „Śnieg” - Teatr Łaźnia Nowa, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach;

- „Imagine” - Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr Powszechny w Łodzi.

- „Śmierć i umieranie” - Teatr Komuna Warszawa. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Link do źródła