EN

16.11.2021, 10:14 Wersja do druku

Magiczna gala piosenki z Teatrem Muzycznym w Lublinie

Gala Polskiej Piosenki „Od Opola do Sopotu” na 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Pisze Edyta Tyszkiewicz na stronie www.orfeo.com.pl.

Krzysztof Korwin-Piotrowski, fot. Ewa Filipiuk /mat. organizatora

W ramach 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbyła się Gala Polskiej Piosenki „Od Opola do Sopotu”, przygotowana przez partnera tego wspaniałego wydarzenia – Teatr Muzyczny w Lublinie, w reżyserii dyrektorki Kamili Lendzion. To był magiczny wieczór.

Kasia Cerekwicka, fot. Ewa Filipiuk /mat. organizatora

Bialską publiczność, licznie zgromadzoną 25 września w amfiteatrze, znajdującym się w pięknym założeniu zamkowo-parkowym Radziwiłłów, z wrodzoną sobie swobodą i humorem przywitał Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny festiwalu oraz Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego – i już na wstępie zapowiedział wielką niespodziankę wieczoru czyli minirecital Katarzyny Cerekwickiej.

Wokalistka, nawiązując do początków swojej kariery, zaprosiła wszystkich w sentymentalną podróż muzyczną, w której towarzyszył jej znany pianista Marcin Urban.

Kariera Kasi Cerekwickiej zaczęła się w chwili, gdy wystąpiła w programie „Szansa na Sukces”, w którym zaśpiewała piosenkę Ewy Bem „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”. Właśnie tym utworem zaczął się minirecital piosenkarki w wersji akustycznej. Później można było usłyszeć piosenkę „Na kolana”, którą artystka pierwszy raz zaprezentowała podczas koncertu Superjedynek w 2006 r., zdobyła nią wiele nagród i podbiła serca słuchaczy rozgłośni radiowych. Przypomnijmy, że Cerekwicka jest laureatką Grand Prix na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w szwedzkim Karlshamn (2006) oraz Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2017).

Piosenkarka miała doskonały kontakt z publicznością, bezbłędnie reagującą na to, co działo się na scenie. Zachwyciła utworem „S.O.S.” i perfekcyjnym wykonaniem „I Will Always Love You” Whitney Houston. Trzeba przyznać, że ten recital dostarczył widzom wielu wzruszeń, a Kasia Cerekwicka i Marcin Urban wyczarowali piękną muzyczną przestrzeń.

Ewa Filipiuk /mat. organizatora

Drugą część wieczoru zapowiedzieli Krzysztof Korwin-Piotrowski i Kamila Lendzion, znakomita śpiewaczka, aktorka i dyrektorka Teatru Muzycznego w Lublinie. Utalentowani artyści tego teatru przenieśli publiczność najpierw w lata 80., a później zabrali widownię
w świat muzyki rozrywkowej kolejnych dekad do współczesności. W amfiteatrze pojawili się soliści: Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska i Patryk Pawlak, na scenie wystąpiła również Kamila Lendzion. Wokalistom towarzyszył chór, soliści baletu i band Teatru Muzycznego w Lublinie. Na program widowiska złożyły się kompozycje z repertuaru m.in.: Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Lombardu, Anny Jantar, Kayah & Bregovicia czy Edyty Geppert.

Koncert „Od Opola do Sopotu” rozpoczął się „mocnym” akcentem. Patryk Pawlak wykonał niełatwy, ale genialny utwór Andrzeja Zauchy „Byłaś serca biciem”, oczarował też wszystkich interpretacją „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego. Jego ciepło brzmiący baryton roztopił serca wszystkich pań. A kiedy doszły do tego duety z Jakubem Gąską, Dorotą Szostak-Gąską, Pauliną Janczaruk i Kasią Cerekwicką – damska część widowni była już na zabój zakochana. Drugi ze śpiewaków, Jakub Gąska, zafascynował skalą głosu w brawurowym wykonaniu ikony wśród piosenek XX w. – „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, a w duecie z Kamilą Lendzion zaskoczył liryczną odsłoną w utworze „Bezdroża” Sylwii Grzeszczak i Mateusza Ziółko.

Kamila Lendzion i solistka baletu, fot. Ewa Filipiuk /mat. organizatora

Wzruszeń tego wieczoru było jeszcze więcej. Reżyserka koncertu, Kamila Lendzion, wybrała takie piosenki, które urzekają i chwytają ze serca. Były to: „Nie wierz mi, nie ufaj mi” Anny Jantar i „Jaka róża taki cierń” Edyty Geppert w wykonaniu Doroty Szostak-Gąski, czy Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”, którą zaśpiewali Patryk Pawlak i Jakub Gąska.

Sama Kamila Lendzion zachwyciła publiczność niezwykle wzruszającą interpretacją utworu Kayah i Bregovicia „Byłam różą”. Cudowną ilustrację taneczną stworzyła solistka baletu lubelskiego teatru. Po raz kolejny dyrektorka Teatru Muzycznego w Lublinie oczarowała wykonaniem piosenki Maryli Rodowicz „Ja to mam szczęście”. Wielu słuchaczy stwierdziło, że ta kreacja była lepsza od oryginału.

Jednak nie tylko na lirykę postawiła reżyserka tego spektaklu muzycznego – utwory z pazurem zespołów Lombard i Brathanki, zaśpiewała Paulina Janczaruk, a chór i balet dały niezwykły pokaz swoich możliwości w dynamicznej piosence „My Słowianie” Cleo i Donatana.

Do udziału w części koncertu przygotowanej przez Teatr Muzyczny w Lublinie została zaproszona również Kasia Cerekwicka, która przepięknie zaśpiewała „Bez ciebie”. A wspomniany już duet z Patrykiem Pawlakiem wzbudził ogromne emocje publiczności. Śmiało można powiedzieć, że ich wersja piosenki Anny Jantar i Zbigniewa Hołdysa „Ktoś między nami” jest jedną z najlepszych, jakie do tej pory można było usłyszeć. Całości dopełnił występ solistów baletu.

To był zdecydowanie czarowny wieczór, a owacje na stojąco zgotowano jeszcze przed końcem koncertu. Warto podkreślić, że widowisko zostało zrealizowane wspaniale nie tylko od strony muzycznej, ale także wizualnej, o co zadbali choreografowie Agata Grabałowska, Filip Krzyżelewski i Anna Jurek, reżyser światła i scenograf Marcin Nogas oraz autorka kostiumów Agnieszka Wolińska. Oczywiście były bisy. Wszyscy artyści wystąpili na scenie w jednym z wcześniej wykonywanych utworów przez Kamilę Lendzion i Dorotę Szostak-Gąskę, lecz tego publiczności było mało. Burzą oklasków domagała się kolejnego bisu. Artyści nie zawiedli. Na zakończenie jeszcze raz wystąpił rewelacyjny duet – Kasia Cerekwicka i Patryk Pawlak.

Tuż po koncercie dyrektorka Teatru Muzycznego w Lublinie stwierdziła, że bialska publiczność jest niesamowita, zwróciła uwagę na to, jak ciepło przyjmowane były występy wokalistów, ale też jak pięknie publiczność doceniała występy baletu, chóru i bandu. Organizatorzy, czyli Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego i ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego nie mieli wątpliwości, że całe wydarzenie i emocje, których dostarczyli artyści, jeszcze długo będą wspominane przez mieszkańców Białej Podlaskiej.
Koncepcja i reżyseria: Kamila Lendzion

Aranżacje muzyczne: Wojciech Durak i Bogusław Wróblewski

Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka

Choreografia: Agata Grabałowska, Filip Krzyżelewski i Anna Jurek

Kierownik baletu/Koordynacja: Roman Kamiński

Scenografia/Reżyseria świateł: Marcin Nogas

Kostiumy: Agnieszka Wolińska

Realizacja dźwięku: Łukasz Jakubowski, Piotr Rybczyński i Cezary Socha

Autorka zdjęć publikowanych na stronie: Ewa Filipiuk / Miasto Biała Podlaska

Tytuł oryginalny

Magiczna gala piosenki z Teatrem Muzycznym w Lublinie

Źródło:

www.orfeo.com.pl
Link do źródła