Laicyzacja świata postępuje w błyskawicznym tempie z wykorzystaniem rozmaitych ideologii o podłożu lewicowym i lewicowo-liberalnym. To z tych korzeni wyrasta straceńczy totalitaryzm genderowy, rozmaite nurty Igbt, które agresywnie dewastują ludzkie sumienia. A największe niebezpieczeństwo taka sytuacja stanowi dla młodzieży, która dopiero kształtuje swój pogląd na świat. Pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w „Naszym Dzienniku”.
Oczywiście, wszystkie te zjawiska są motywowane politycznie. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niosą, niezbędna i natychmiastowa staje się konieczność utworzenia silnej, mądrej alternatywy. Taką alternatywą, i to znakomitą, jest spektakl-koncert teatralno-Iiteracko-muzyczny „Jedna jest Polska", adresowany do młodzieży głównie szkół średnich i prezentowany przez trzy dni w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przy pl. Bankowym. Tytuł spektaklu, wzięty z kazań bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest przesłaniem skierowanym właśnie do młodzieży. Autorką scenariusza i reżyserem programu jest wybitna artystka, aktorka, śpiewaczka operowa, reżyser wspaniałych patriotycznych przedstawień i wielkich widowisk, a także prezes Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia - Barbara Dobrzyńska-Fijewska, która prowadziła koncert.
Spektakl składa się z części literacko-teatralnej oraz operowej, muzycznej. Usłyszeliśmy fragmenty pochodzące z kazań głoszonych przez bł. kard. Wyszyńskiego mówiące o umiłowaniu Polski, naszej Ojczyzny, o obronie polskiej kultury, o naszej historii i tradycji. A każdy z zaprezentowanych przez aktorów tekstów można określić jako wskazówkę Prymasa kierowaną do młodego pokolenia, jaką drogą warto iść i jak rozumieć polskość i bycie Polakiem. Wszystkie utwory - prócz tekstów Prymasa także poezja narodowa naszych wielkich polskich klasyków: Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego, oraz muzyka wybitnych polskich kompozytorów, jak Chopin i Moniuszko - wszystko to razem zostało znakomicie i czytelnie spojone ze sobą ideą i przesłaniem mówiącym, że „Polska jest jedna". Niezwykle ważny jest także element tożsamościowy silnie obecny w całym spektaklu, co ma dziś znaczenie szczególne, wszak w kulturze propaguje się obecnie odejście od tożsamości narodowej, religijnej (a nawet - jak wiemy - płciowej).
Istotną rolę w spektaklu odgrywa też walor edukacyjny. Barbara Dobrzyńska-Fijewska odsłoniła młodzieży tajniki sztuki śpiewaczej na przykładzie arii operowych pochodzących z „Halki" i „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Zwróciła też uwagę na prawidłową interpretację poezji. To pomaga młodzieży w zrozumieniu myśli zawartej w utworze.
Doskonale prowadząca program Barbara Dobrzyńska-Fijewska (a także autorka słów i wykonawczyni pięknej pieśni „Chopinie mój" do muzyki Chopina) już od pierwszej sceny nawiązała doskonałe relacje z młodymi widzami. W ogóle kontakt wszystkich artystów z widownią był wyśmienity, a chwilami wręcz uroczo zabawny, np. gdy wybitny polski śpiewak operowy, Ryszard Morka wspaniale (aż mury drżały) wykonując arię Skołuby ze „Strasznego dworu", przy słowach „Strach waści?" nagłe z widowni usłyszał odpowiedź „Nie!".
Występujący w programie znakomici śpiewacy: Kinga Głogowska (mezzosporan), Lidia Kitlińska (sopran), Łukasz Wroński (tenor) i Ryszard Morka (bas), a także świetni aktorzy: Arkadiusz Głogowski, Michał Kniaź, Adam Kubiak, Piotr Zajączkowski, Tomasz Zdzieborski, oraz akompaniujący artystom Witold Wołoszyński - wszyscy, cały zespól ukazał młodzieży to, co jest udziałem prawdziwej sztuki. Patrzyłam na młodą widownię, która w wielkim skupieniu odbierała treści płynące do niej ze sceny. A były to piękno i mądrość.
Barbara Dobrzyńska-Fijewska, zapytana o ideę spektaklu, odpowiada: - Trzeba ratować polskie dzieci i młodzież przed kolejną ideologią wywodzącą się z liberalizmu i marksizmu, która to ideologia próbuje uczynić z przyszłych pokoleń Polaków intelektualnych analfabetów poprzez odcięcie ich od naszej wiary chrześcijańskiej, polskiej kultury, tożsamości i prawdziwych dziejów historycznych naszego Narodu. A ponieważ wielkim orędownikiem i obrońcą naszego Narodu był Prymas Tysiąclecia, dlatego mój koncert „Jedna jest Polska" - oparty na jego dziejowym testamencie dla nas wszystkich - kieruję do dzieci i młodzieży jako młodej Polski, by ci młodzi ludzie zapamiętali słowa wielkiego Prymasa: „Nasz Naród jest bohaterski, dumny i wspaniały. Dobrze uczynił Bóg, że złączył nas z takim Narodem". No i żeby ci młodzi ludzie nie zapomnieli, „z jakiego pnia dziejowego wyrośliście. Dlatego nie podcinajcie korzeni, z których wyrastamy na polskiej ziemi" - to już słowa św. Jana Pawła II.
***
"Jedna jest Polska", koncert teatralno-literacko-muzyczny, scenariusz, reżyseria i prowadzenie: Barbara Dobrzyńska-Fijewska, Warszawskie Towarzystwo Teatralne im. Tadeusza, Marii, Barbary, Włodzimierza Fijewskich, prezentacja w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, Warszawa.