EN

2.10.2020, 08:32 Wersja do druku

Lublin. Widowisko "Zapach czasu" na placu teatralnym

Kolejnym akcentem festiwalu "Scena w Budowie" będzie widowisko uliczne "Zapach czasu". Spektakl zobaczymy w sobotę na placu teatralnym przed CSK pisze Tomasz Kowalewicz w Gazecie Wyborczej - Lublin.

„Zapach czasu” Teatru KTO to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana twórczością m.in. Marqueza i Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa Jerzego Zonia, autora scenariusza i reżysera, dyrektora teatru.

W przedstawieniu występuje wiele barwnych, czasem strasznych, czasem śmiesznych postaci i sytuacji charakterystycznych dla małego polskiego miasteczka lat 20. ubiegłego wieku. Jest to jednak spektakl uniwersalny, opowiadający o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale i o miłości. W widowisku nie ma tekstu, jest natomiast muzyka Piotra Czajkowskiego, grana również „na żywo” przez aktorów na harmonijkach ustnych. Ponadto wykorzystywane są też olbrzymie jeżdżące dekoracje, ogień, pirotechnika i szczudła.

Urlich Schönborn recenzował w niemieckiej Nordwest Zeitung: „Poezja i melancholia ulicznego teatru porwały widzów w świat Zonia. Aktorzy grają fascynująco do kompozycji Czajkowskiego. Zamknięta w pięknych obrazach historia jest pełna ukrytych marzeń i lęków (…) Zamiast intelektualnych ciężkich scen – lekka spontaniczność i porywająca przyjemność w oglądaniu.”

Spektakl prezentowano już na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.

Festiwal „Scena w Budowie” organizowany jest w CSK od 2017 roku. Wszystkie prezentowane w jego ramach przedstawienia walczą o nagrody (Złote Kieszenie) o łącznej wartości 25 tys. zł. Tegorocznej edycji towarzyszą warsztaty (piątek, godz. 15) prowadzone przez Laureatkę nagrody Grand Prix „Złota Kieszeń 2019-Agatę Dudę-Gracz.

„Zapach czasu” w sobotę, 3 października na placu teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur o godz. 20. Wstęp wolny.

Tytuł oryginalny

Widowisko "Zapach czasu" na placu teatralnym. "Porywająca przyjemność w oglądaniu"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Kowalewicz

Data publikacji oryginału:

02.10.2020