EN
19.03.2022, 11:12 Wersja do druku

Lublin. W Domu Aktora zamieszkały pierwsze uchodźcze rodziny

Inne aktualności

W czwartek pierwsze rodziny uchodźców zamieszkały w tzw. Domu Aktora stojącym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W sumie na Ukraińców czekają 24 mieszkania, w których zmieszczą się łącznie 74 osoby.

Znajdujący się przy ul. Radziszewskiego 2a Dom Aktora jest częścią oryginalnego kompleksu teatru dramatycznego. Jego koncepcję opracował w 1972 r. architekt i urbanista Stanisław Bieńkuński, a sam budynek powstał dwa lata później. Składają się na niego 24 niewielkie mieszkania o powierzchni 26-35 m kw., które stanowią zaplecze dla aktorów lubelskiego teatru. Z kolei na parterze znajduje się klubokawiarnia Aviator.

Lokale na dłuższe pobyty głównie dla matek z dziećmi

W lipcu pisaliśmy, że artyści zamieszkujący w Domu Aktora muszą poszukać sobie nowych mieszkań, bo marszałek województwa postanowił wyremontować budynek, a następnie utworzyć w nim departamenty unijne. Urzędnicy zamierzali wejść do lokali jeszcze w tym roku. Ale jeszcze poczekają. W związku z trwającą w Ukrainie wojną zapadła decyzja, że Dom Aktora stanie się na razie miejscem schronienia dla uchodźców. W sumie zmieszczą się w nim 74 osoby.

- W kawalerkach znajdują się łóżka z pościelą, łazienka i wyposażona kuchnia. Lokum jest przygotowane do przyjęcia głównie matek z dziećmi na dłuższe pobyty - informował kilka dni temu Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się ze znajdującą się na parterze restauracją Aviator. - Rozmawiamy z obecnym najemcą o przyszłości tego lokalu - dodaje rzecznik.

Niedawno w Domu Aktora zakończył się remont. Odświeżono m.in. ściany oraz wykładziny na podłogach. Budynek przeszedł pozytywnie przegląd gazowy i kominiarski. Zamontowano nową armaturę łazienkową, zakupiono także elementy wyposażenia m.in. łóżka z pościelą czy artykuły gospodarstwa domowego. Wieczorem w czwartek w budynku zamieszkały pierwsze rodziny.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

24 wyremontowane mieszkania dla Ukraińców. W Domu Aktora zamieszkały pierwsze uchodźcze rodziny

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Kowalewicz

Data publikacji oryginału:

19.03.2022

Wątki tematyczne