EN

31.08.2020, 15:39 Wersja do druku

Lublin. Teatroteka Andersena, "Pippi" i inne propozycje. Nowy sezon w Teatrze Andersena

Rok 2020 rozpoczęliśmy premierą spektaklu Słowik i Babka Natura Magdy Żarneckiej w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Spektakl rodzinny o ekologii i relacjach międzyludzkich, opowiada historię babci, która żyje na wsi ze swoimi zwierzętami i w zgodzie z naturą. Po śmierci dziadka przeprowadza się razem ze swoimi ukochanymi zwierzętami - świnią i gęsią, do rodziny mieszkającej w mieście, z którą nie ma dobrych kontaktów. Spektakl pojawi się w naszym repertuarze ponownie w październiku. Polecamy rodzinom i dzieciom jako świetną lekcję wychowawczą.

Niestety wybuch epidemii i sytuacja na świecie spowodowała zawieszenie dotychczasowej działalności kulturalnej w Polsce, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni. Zostaliśmy zmuszeni do przełożenia długo wyczekiwanej premiery spektaklu Pippi Långstrump Astrid Lindgren z muzyką oryginalną George Riedel, w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego w tłumaczeniu Katii Czarnej. Premiera spektaklu została zaplanowana na styczeń 2021.

Na szczęście teatr bardzo szybko odnalazł się w nowej sytuacji i stworzył cykl wydarzeń artystycznych i edukacyjnych w sieci pod wspólnym tytułem Teatroteka Andersena. Projekt rozpoczął się w marcu 2020r., a potrwa do października 2020r. Otrzymał on dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. Projekt obejmuje realizację następujących cyklów: czytań performatywnych – Odczarujmy lektury, rozmów z aktorami, odkrywania teatru od kuchni – Teatralne Podróże dla Dużych Dzieci oraz prezentacji form plastycznych teatru – Spotkania z lalką teatralną. Stworzyliśmy pełny i stały repertuar wydarzeń w sieci, który cieszy się ogromną popularnością, jest doceniany przez rodziny z dziećmi i nauczycieli. Nasze materiały wideo, szczególnie te edukacyjne, opracowane przez naszą pedagożkę teatralną – Małgorzatę Adamczyk, stanowią materiał dydaktyczny dla pedagogów ze szkół i przedszkoli oraz instruktorów z domów kultury. Ogląda nas cała Polska, a także Polonia mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Białorusi i Wielkiej Brytanii.

W tradycyjnym repertuarze pojawią się znane i lubiane tytuły: spektakle w reżyserii Katarzyny Kawalec Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu i Bucik Kopciuszka. Na scenę powróci długo nie grany spektakl Pchła Szachrajka w reżyserii Marka Ciunela. Ten spektakl, to także nasza propozycja na spędzenie rodzinnego Mikołaja i Sylwestra. Pojawią się uwielbiane przez naszą publiczność Muminki w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz wróble i gołębie w spektaklu Dziób w dziób w reżyserii Elżbiety Depty.


 

 


TEATROTEKA ANDERSENA CZYLI TEATR W SIECI

Ostatnie kilka miesięcy było dużym wyzwaniem dla nas wszystkich. Zamknięci w domach, głodni kultury i doświadczeń artystycznych wspólnie szukaliśmy sposobów na to, żeby spotkać się teatralnie. Wsparciem ku temu okazał się Internet i to za jego sprawą udało nam się zorganizować spotkania na żywo, gdzie czytaliśmy bajki, baśnie, poezje, bawiliśmy się językowo i oglądaliśmy spektakle. Te doświadczenia stały się pretekstem do powstania programu Teatroteka Andersena. Stworzyliśmy stały program wydarzeń artystycznych i edukacyjnych emitowanych w sieci od marca 2020r., w ramach którego realizowaliśmy czytania performatywne, warsztaty tworzenia lalek teatralnych, spotkania z aktorami, odkrywaliśmy teatr od kulis i rozmawialiśmy o teatrze.

Wierzymy, że sytuacja w naszym kraju pozwoli nam na to, aby już niebawem móc spotkać się osobiście w teatrze, na warsztatach teatralnych. Jeśli nie – będziemy szukali innych dróg kontaktu z Wami. W oczekiwaniu na najnowsze wytyczne bezpieczeństwa przygotowujemy szczegółowy program spotkań, ale już na żywo. Gdy tylko zostaną ogłoszone zasady, które pozwolą nam bezpiecznie doświadczać teatru, przedstawimy propozycje współpracy na stronach internetowych teatru.
Tymczasem przedstawiamy repertuar emisji wydarzeń edukacyjnych w sieci. Wszystkie wydarzenia Teatroteki Andersena są bezpłatne i emitowane jednocześnie na naszym profilu Facebook, YouTube i stronie internetowej https://teatrandersena.pl/teatroteka

REPERTUAR SPEKTAKLI ON LINE

Cykl emisji archiwalnych nagrań wideo spektakli, które miały premierę między rokiem 2010 a 2019.
Repertuar emisji:
piątek, 11 września, g. 9:30 - niedziela, 13 września, g. 22:00 | Jaś i Małgosia, reż. Zbigniew Lisowski (Premiera: 16.10.2010) | wiek: 7+
piątek, 9 października, g. 9:30 - niedziela, 11 października g. 22:00 | Podwójne życie Weroniki, reż. Krzysztof Rzączyński (Premiera: 30.03.2019) | wiek: 16+
ODCZARUJMY LEKTURY
Niezwykłe spotkanie z lekturami szkolnymi, które zapewne pamiętamy z lekcji języka polskiego. Teksty te, niewątpliwie piękne, ponadczasowe i niosące za sobą wiele pytań, zachęcające do refleksji - wciąż są osnute złą sławą. Aktorzy teatru nie tylko odczytają lektury, ale za pomocą różnych technik takich jak - animacja przedmiotu, gra cieni, światła, czy wreszcie lalki - zachęcą do wejścia w zaczarowany świat literatury i wyobraźni.
Repertuar emisji:
piątek, 11 września, g. 16:00 | Roma Drozdówna i Kinga Matusiak - Lasecka | przypowieść Biblijna
piątek, 25 września, g. 16:00 | Ilona Zgiet | Legendy polskie
piątek, 9 października, g. 16:00 | Bożena Dragun i Jacek Dragun | Baśń o Złotej Rybce, Bracia Grimm
piątek, 23 października, g. 16:00 | Bartosz Siwek, Kacper Kubiec, Łukasz Staniewski | Mitologia grecka
SPOTKANIA Z LALKĄ TEATRALNĄ
Cykl warsztatów przybliżających podstawową terminologię teatralną w oparciu o grafiki i zdjęcia z naszych spektakli - zarówno tych, które możecie podziwiać na scenie i tych archiwalnych. W ramach tego cyklu odkrywamy nie tylko bogactwo lalkarstwa, niebywałe umiejętności aktorów w animacji lalek, galerie zdjęć ze spektakli, ale zaglądamy też w najdalsze zakamarki naszych magazynów teatralnych, żeby odsłonić warsztat lalkarza!
Repertuar emisji:
wtorek, 8 września, g. 9:30 | Jawajka | Daniel Lasecki
wtorek, 22 września, g. 9:30 | Tintamareska | Gabriela Jaskuła
wtorek, 6 października, g. 9:30 | Lalka trickowa | Bogusław Byrski
wtorek, 20 października, g. 9:30 | Lalka stolikowa | Katarzyna Staniewska
TEATRALNE PODRÓŻE DLA DUŻYCH DZIECI
Podróże po wyspach, gdzie rozmawia się o teatrze. Pedagog teatralna, Małgorzata Adamczyk, która na co dzień pracuje z publicznością teatru zebrała najczęściej pojawiające się pytania publiczności i zachęci aktorów, aby zechcieli opowiedzieć o swojej pracy nieco inaczej.
Repertuar emisji:
czwartek, 24 września, g. 18:00 | WYSPA RODZICÓW (NIE)AKTORÓW | Mirella Rogoza-Biel i Kacper Kubiec | o czytaniu bajek na dobranoc.
czwartek, 22 października, g. 18:00 | WYSPA TEKSTÓW W TEATRZE | Roma Drozdówna i Ilona Zgiet | jakie teksty bierze się na scenę, skąd czerpie się inspiracje, o pisaniu scenariusza, o tym czy różne „wizje” inspirują, czy blokują. Czy tekst można zmieniać? O „poprawianiu Mickiewicza”.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

***

WAŻNE INFORMACJE:

 

  • Bilety indywidulane na spektakl Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu, reż. Katarzyny Kawalec można już kupować w serwisie Bilety24 https://teatrandersena.bilety24.pl/
  • Kasa teatru jest czynna od 1 września, od wtorku do piątku od g. 8:30 - 12:00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem.
  • Zanim kupią Państwo bilety na spektakle prosimy o zapoznanie się z zasadami reżimu epidemiologicznego oraz regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie w czasie pandemii COVID-19
  • UWAGA! Ze względu na dynamicznie zmianującą się sytuację, repertuar może ulec zmianie. Najbardziej aktualny repertuar zawsze jest dostępny na stronie: https://teatrandersena.pl/repertuar/
  • Informacje o cenach, rezerwacjach biletów, https://teatrandersena.pl/bilety/
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne