EN

11.09.2020, 13:57 Wersja do druku

Lublin. Teatralny weekend z przestrzenią sztuki

Przed nami cztery wyjątkowe dni z kilkunastoma spektaklami w ramach teatralnego weekendu "Przestrzenie Sztuki – Teatr". Program powstał dla publiczności teatralnej, która w czasie izolacji została pozbawiona kontaktu na żywo ze spektaklami i artystami.


Wszystko to w ramach Przestrzeni Sztuki – nowatorskiego programu Ministerstwa Kultury, skierowanego do miłośników i twórców teatralnych i rozwijanego pod opieką Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Idea projektu opiera się na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które mają stać się ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami. Program opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym.

Przygotowaliśmy propozycje skierowane do różnych odbiorców: koneserów teatru, do rodzin, młodzieży i seniorów.
Teatralny weekend otworzymy prezentacją zapisu wideo spektaklu „Dziady. Twierdza Brześć” w reżyserii Pawła Passiniego, zrealizowanego we współpracy z Brzeskim Teatrem Dramatu z Białorusi. Pokażemy też dwie realizacje Sceny InVitro. „A recipe for Leonard Cohen” to muzyczne widowisko oparte na prawdziwej historii piosenkarza Leonarda Cohena, który w latach 90. zaszył się na 5 lat w buddyjskim klasztorze. Z kolei legendarny „Zły” to autobiograficzna opowieść Dariusza Jeża, który zanim zabłysnął na deskach teatru, był wysoką figurą lubelskiego półświatka.
Nie zabraknie też improwizacji teatralnej w wykonaniu dobrze znanych lubelskich aktorów. Przed nami premiera spektaklu „SztukMistrz” Poławiaczy Pereł, w którym grupa — improwizując, opowie historię bohatera powieści Singera. Improwizowane opowieści dla dorosłych z muzyką na żywo pokaże Teatr Lukla w swoich „Krótkich impro bajkach”.
Swój talent aktorski zaprezentują też studenci teatrologii UMCS — członkowie Teatru Imperialnego działającego w ACK „Chatka Żaka”. Ich „Rytuał Przodków” to próba adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury – Dziadów.
Teatr Muzyczny w Lublinie zaprezentuje utwory ze spektakli, które zbudowały jego markę i od kilkunastu lat mają swoją wierną publiczność. Operetka, musical i muzyka rozrywkowa — to wszystko usłyszymy podczas koncertu „Nasze przeboje” na placu Litewskim.
Program teatralnego weekendu obfituje też w propozycje dla młodszych widzów. Zobaczymy dwie premiery Teatru Witrynowego Pracowni Sztuczka. Nietypowe losy znanych bohaterów prześledzimy w spektaklu „Smocza Wieża”. Z kolei historia o koparce będzie pretekstem do dialogu i wspólnego poszukiwania rozwiązań w temacie modernizacji infrastruktury i ekologii. „Bajki Wilde – o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i niesamowitych Rakietach” to szkatułkowa kompilacja wybranych bajek Wilde’a w adaptacji Daniela Adamczyka. Spektakl, poprzez zawarte w nim opowieści z morałem, jest propozycją także dla widzów dorosłych. Teatr Czytelni Dramatu pokaże też wesołą i mądrą opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu sensu w życiu – „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek”. Aktualne tematy budowania poczucia wspólnoty i miejsca dla inności w grupie poruszy spektakl „Dziób w dziób” Teatru im. H.Ch. Andersena. Wciągająca akcja i komediowy nastrój utworu sprawiają, że jest on przeznaczony dla widzów w różnym wieku.

Projekt Przestrzenie Sztuki — czytaj więcej
Szczegółowe opisy wydarzeń znajdują się w sekcji Wydarzenia naszej strony internetowej.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Przestrzenie Sztuki: Teatralny weekend

17-20 września 2020
plac Litewski / plac przed Centrum Kultury / plac Lecha Kaczyńskiego

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne