EN

23.09.2022, 12:01 Wersja do druku

Lublin. Sieklucka, Zbrojewicz i Sadowski. Ostatni w tym roku „Ryngraf”

Inne aktualności

 W Wirydarzu Centrum Kultury ostatnie w tym roku spektakle „Ryngrafu”. W rolach głównych trzeciego odcinka teatralnego serialu kryminalnego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego: Anna Maria Sieklucka, Mirosław Zbrojewicz i Przemysław Sadowski.

Są lata 50. XX wieku, w Polsce trwa wielka odbudowa. W miejscu zburzonej dzielnicy żydowskiej, pod murami lubelskiego Zamku, który wciąż służy jako więzienie UB, powstaje plac Zebrań Ludowych. Optymizm komunistycznej propagandy rujnuje jednak ponury szczegół – uzbrojona przez dywersanta bomba.

Przedwojenny glina, szantażowany przez ubeka Grabarza (Mirosław Zbrojewicz) jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo. W tej intrydze towarzyszy mu Redaktor Szlachetka ze „Sztandaru Ludu” (Anna-Maria Sieklucka).

Maciejewski (Przemysław Sadowski) nie jest już policjantem. Przeszedł komunistyczne więzienie i ubeckie tortury wychodzi na wolność i próbuje odnaleźć się w niewdzięcznej roli dozorcy. Jednocześnie jest szantażowany przez pułkownika UB Grabarza i będzie musiał rozwiązać zagadkę podłożonej przez nieznanych sprawców bomby.

– To fikcja literacka, która ma wszelkie znamiona prawdopodobieństwa. To się rzeczywiście mogło zdarzyć – mówił na konferencji prasowej przed premierą pisarz i autor scenariusza Marcin Wroński

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Sieklucka, Zbrojewicz i Sadowski. Ostatni w tym roku „Ryngraf”

Źródło:

„Dziennik Wschodni” online

Link do źródła

Autor:

am

Data publikacji oryginału:

22.09.2022